Jeho cílem je připomenout všem nejen četbu, ale zároveň propojit čtenáře, organizace a instituce zabývající se četbou a čtenářstvím.

„Spokojení a věrní čtenáři totiž představuj naše skutečné bohatství,“ zdůrazňuje zástupkyně ředitelky městské knihovny v Třebíči Eva Bazalová.

Proto se také letos rozhodli některé z nich odměnit. „Už podruhé budeme v knihovnách vyhlašovat Čtenáře roku, v loňském roce byl kritériem počet půjčených knih za rok, letos hledáme čtenáře, který je nejdéle aktivním členem knihovny,“ dodává Bazalová.

Přihlásit se může každý, kdo chodí do knihovny už od dětství a má pocit, že právě on by mohl být tím, který si v Třebíči půjčuje knihy nejdéle.

Nejstarší čtenářky si půjčují 58 let

„Víme, že se mezi našimi čtenáři najdou tací, kteří chodí do knihovny nepřetržitě už několik desítek let. Prosíme, přihlaste se, napište nám, kontaktujte nás v knihovně a podělte se s námi o vaše čtenářské začátky. Na vaše reakce čekáme do 5. března,“ žádá knihovnice.

Nejvěrnější čtenáře knihovna odmění. Na jejich společné začátky pak zavzpomínají u příležitosti založení Literární kavárny úterý 13. března ve čtyři hodiny odpoledne v klubovně dospělého oddělení.

Zatím se knihovně podařilo najít dvě čtenářky, které knihovnu navštěvují téměř šedesát let.

„Dvě dámy navštěvují knihovnu od roku 1954, což pokud dobře počítám, je již osmapadesát let. Ale třeba se povede najít někoho, kdo si u nás půjčuje knihy ještě déle,“ řekla Bazalová.