Součástí žehnání náměstí bylo i uložení časové schránky se vzkazem budoucím generacím. Ty ji někdy za desítky či stovky let najdou před sousoším Cyrila a Metoděje v kovovém tubusu. „V něm jsou tři aktuální výtisky Třebíčského zpravodaje, brožura, kterou jsme udělali k otevření Karlova náměstí, či limitovaná edice třebíčské whisky. Ta je vyrobená přímo k otevření náměstí. Dále jsme tam dali repliky hracích kostek z 12. století, které se nalezly při archeologickém průzkumu. V dřevěné krabičce jsou i chladicí kostky do nápojů. Ty jsou žulové, což je další symbol Karlova náměstí,“ vypočítala mluvčí radnice Irini Martakidisová všechny položky, které jednou najdou potomci dnešních Třebíčanů.

Nová expozice o archeologických objevech.
Archeologové sepsali knihu o tom, co nalezli v Třebíči na náměstí. Podívejte se

Odpoledne patřilo hlavně velkolepému průvodu, v němž desítky postav, a to včetně zvířat, symbolicky ztvárnily třebíčskou pouť dějinami. Začalo se rokem 1101 a založením kláštera „černými mnichy“, tedy benediktini, pokračovalo se Karlem IV., Matyášem Korvínem, Eliškou Přemyslovnou, prusko-rakouskou válkou, sokoly a skauty, legionáři v čele s prezidentem Masarykem jedoucím v parádní limuzíně, přes smutné období 2. světové války až po listopadové události v roce 1989 a současnost v podobě dětí v pracovních oděvech, které znázorňovaly stavbaře na Karlově náměstí.

Slavnosti zakončila cimbálová muzika a fanfáry z věže, náměstí ale bude kulturním programem žít i nadále. Už ve středu 21. září večer se na něm představí kapely Hangover, která zahraje cover verze známých písní.