„Tyto prostory jsem pronajímal obchodu se společenskými šaty. Jenže jak se začalo revitalizovat Karlovo náměstí, obchod se přestěhoval jinam. Zůstalo to zde prázdné. Přemýšlel jsem tedy, co s tímhle krásným prostorem udělat,“ uvedl současný majitel hotelu Jiří Šmarda.

Po poradě s přáteli se z prostor rozhodl udělat galerii. Zatím tedy aspoň na zkoušku.  „Až se zase otevře náměstí, rádi bychom se zde vrátili ke kavárně. A k tomu by se zde mohly konat výstavy,“ doplnil Šmarda.

Prostory nynější výstavní síně připomněly mládí také Josefu Špidlovi. Současný spisovatel a někdejší šéfredaktor Vyškovského deníku v Třebíči v šedesátých létech studoval střední pedagogickou školu – a také zde hrával v legendární kapele Kidd & Rovers.

Milan Krčmář
Veřejné dodávky zbraní jako skvělý marketingový tah

„Měl jsem náhodou cestu z Jindřichova Hradce, tak jsem se sem zastavil na slavnostní otevření. Když jsme sem chodili do kavárny, bývalo to tady nádherné. Je pěkné, že teď z tohoto prostoru udělali aspoň galerii,“ zavzpomínal Špidla.

Zcela první výstava v těchto prostorách nese název Svůj klobouk odhazuji výš a výš. Své fotokoláže zde vystavuje Gabriela Kopcová a dřevěné skulptury Luboš Kerndl.

Oba surrealisté ze skupiny Stir up. „Gábina se kromě surrealismu téměř celý život věnovala ilustracím dětských knih,“ představil Kerndl, známý třebíčský grafik, svou kolegyni.

Právě dětský prvek byl na výstavě i vernisáži přítomný ve velké míře. Jako host zde totiž vystavuje jedenáctiletý Albert, vnuk Jiřího Šmardy, který podle Kerndl vidí stejně jako Kopcová věci jinak než ostatní. Největší potlesk však sklidila taktéž jedenáctiletá Olesa Laba, která se svou maminkou a sestrou utekla z válkou postižené Ukrajiny. Olesa na vernisáži zazpívala ukrajinskou lidovou píseň a také státní hymnu Šče ne vmerla Ukrajiny.