Zhruba sto šedesáti lidem z pěti vchodů tak hrozila výměna všech dokladů. Podle vyjádření ministerstva je nicméně všechno v pořádku.

Zdeněk Štajnc hned po říjnových komunálních volbách podal stížnost na výsledek voleb ke Krajskému soudu v Brně. Soud mu však nevyhověl, a stěžovatel se proto obrátil na ministerstvo. Vadilo mu, že v ulici Augustina Kratochvíla jsou pod tímto jménem označeny pouze domy v její severní části, ty na jihu mají už adresu Benešova. Ministerští úředníci zkontrolovali ulici sedmého listopadu a její oficiální výsledek město stále nemá.

V kompetenci města

Hana Malá z tiskového odboru ministerstva však potvrdila, že kontroloři žádné pochybení nenalezli. „Vše je v souladu s platnými vyhláškami a zákony. Změna uličního značení je plně v kompetenci Městského úřadu Třebíč. Ministerstvo vnitra řádně prověřilo případné porušování vyhlášky o způsobu označování ulic, nicméně musíme konstatovat, že v případě označení ulic názvy jde o výkon samostatné působnosti. Ministerstvo může kontrolovat pouze zákonnost, nikoliv účelnost či vhodnost samosprávou zvoleného řešení," řekla Malá. Jinými slovy to znamená, že případnou změnu ve značení ulic by museli odsouhlasit třebíčští zastupitelé, což je ale velice nepravděpodobné.

Kromě Zdeňka Štajnce totiž současné označení téměř nikomu nevadí, lidé si na něj za dlouhá léta již zvykli. „Občané v těchto bytových domech bydlí od roku 1975, ulice se v té době jmenovala Gagarinova. Od přejmenování v roce 1989 na Benešovu ulici jsme nevnímali žádné problémy. Hlavní vchody domu se zvonky vedou do prostranství mezi dvěma panelovými domy a bytový dům je tak logicky součástí Benešovy ulice," řekl k celé situaci radní Pavel Heřman.

Humbuk se nelíbí ani obyvatelům dotčeného domu, ti by si totiž museli měnit veškeré doklady související s jejich trvalým bydlištěm. Řada z nich si změnu dokladů pamatuje ještě od přejmenování z Gagarinovy ulice a celý proces znovu absolvovat nechce. „Naprosto se distancujeme a nesouhlasíme s jednáním pana Štajnce, kterému jsem i osobně sdělila, že si nepřejeme, aby v tomto umělém vytváření neexistujícího problému pokračoval," podotkla předsedkyně samosprávy bytového domu Benešova 471 475 Iva Kršňáková.

Zdeňka Štajnce se Deníku kontaktovat nepodařilo, podle serveru iDnes už nyní ustupuje a žádá pouze to, aby se plácek za domem, k němuž míří schránky a zvonky, stal součástí Benešovy ulice.

Kontrola ministerstva se netýkala pouze Benešovy ulice, pracovníci z vnitra se podívali také do ulic Mládežnická, Energetiků, Moskevská, Marie Majerové a Táborská. I těch se týká závěr, že je vše plně v kompetenci města.

Oficiální vyrozumění na třebíčskou radnici zatím nedorazilo. „Rozhodnutí na stole písemně stále nemáme. Může se ale stát, že už je hotovo a než se to k nám dostane, chvíli to trvá," uvedla tajemnice Simeona Zikmundová.