Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Třebíčané chtějí obnovu náměstí. Studii město nemá

Třebíč - Zájem Třebíčanů o změnu vzhledu Karlova náměstí je nemalý. Potvrdily to výsledky nedávného radničního dotazníku. Ten ukázal, že za prioritní investici města respondenti považují revitalizaci náměstí v srdci města, zatímco letos chystané dostavbě plaveckého areálu Laguna by v žebříčku investic dali až třetí příčku.

12.2.2012
SDÍLEJ:

Třebíčská radniceFoto: DENÍK/ Michaela Hasíková

„Kdyby tu byly ty lavičky v zeleni, hned by tu bylo na náměstí radost pobýt,“ mínila Zdena Hladká.

Přestože nutnost proměny Karlova náměstí se přetřásá léta, za celou dobu až dodnes paradoxně neexistuje jediná realizovatelná studie, kterou by bylo možno k případné realizaci úprav použít. Naposledy před devíti lety zpracoval studii vzhledu náměstí architekt Milan Pitlach. „Šlo o autorský koncept, který nikdy nebyl s veřejností diskutován a nebyl ani dále rozpracováván,“ upozornil třebíčský městský architekt Lubor Herzán. Vizualizaci Pitlachovy studie zpracovali studenti místní střední školy stavební.

Podle Herzánových slov už je Pitlachova studie v současné době pasé. „Zadání Pitlachovy studie bylo úplně jiné, reagovalo tehdy na jiné požadavky, než jaké jsou dnes,“ uvažoval Herzán.

Pitlachova studie počítala se sjednocením náměstí do jednolité plochy, s vymístěním parkoviště, doprava měla být pouze na spodní straně náměstí, tržiště by se přemístilo na konec současného parkoviště do blízkosti Jejkovské brány. Rovněž tato studie navrhovala zrušení některých pohledových bariér šlo o odstranění stánku uprostřed náměstí, navrženo bylo i přemístění záchodků do bezbariérového prostoru.

Městský architekt je přesvědčen, že Třebíč potřebuje vypracovat zcela novou kompletní studii. „Rozhodně je potřeba přesně definovat, co je na náměstí nezbytné, co bychom tam chtěli mít navíc a k čemu by to mělo sloužit,“ vypíchl Herzán.

Heřman: Opravme náměstí po etapách

Na poslední tiskové konferenci starosta Pavel Heřman zmínil, že už v minulosti bylo zastupiteli schváleno, aby město usilovalo o vhodnou dotaci pro další rozpracování studie a případnou realizaci revitalizace náměstí. Sehnat však takovou jednorázovou obří dotaci se městu nepodařilo a zřejmě už jen tak nepodaří. Proto má starosta Heřman názor, že by zastupitelé měli nyní zrušit předchozí čekání na výjimečnou dotaci a co nejdříve odsouhlasit návrh, aby revitalizace náměstí mohla postupovat po dílčích úpravách. Tak, jak se městu bude postupně dařit nalézat finanční prostředky. „Ne všechno je tak úplně špatné a katastrofální, že by se to muselo měnit,“ mínil Heřman. V první fázi je třeba udělat zejména průzkum řádů a sítí.

S postupnými úpravami Karlova náměstí by za jistých podmínek souhlasil i zastupitel Martin Svoboda. „Neměl bych s tím problém, pokud by existovala politická shoda. Ale obávám se, že zatím neexistuje smysluplný návrh. Neviděl jsem nic, co by řešilo náměstí jako celek a co by se dalo realizovat po etapách,“ poznamenal. Podle něj by rozhodně nebylo vhodné z náměstí dopravu zcela vymístit.

Autor: Eva Bártíková

12.2.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Nečekaná žeň čekala třebíčské plavce na podzimní ceně Motorletu, zleva David Svoboda, Sára Doležalová, Barbora Seemanová a Marie Magdalena Davidová.

Plavci Spartaku zářili na podzimní ceně Motorletu

Volby na Třebíčsku.

V Okříškách budou u voleb podepisovat petici na podporu obchvatu

Jedna z nejkrásnějších vyhlídek na Třebíčsku. Podívejte se

Čáslavice - Jedna z nejkrásnějších vyhlídek na Třebíčsku se nachází na nenápadném místě nedaleko kostela a hřbitova u Čáslavic. Místo zvané Hanzalův kopeček skýtá zvláště za slunných podzimních dní půvabné rozhledy do všech světových stran.

Zahrádkáři budou vystavovat tradiční druhy i rarity

Třebíč - Zahrádkáři se chystají v Třebíči ukázat své letošní výpěstky. Od pátku do pondělí promění Zahrádkářský dům ve Švabinského ulici v jednu velkou podzimní zahradu. Uskuteční se tam jubilejní třicátá oblastní výstava ovoce, zeleniny, bonsají a léčivých rostlin.

Na kapotu auta před domem někdo vyryl kosočtverec

Třebíč - Kosočtverec někdo vyryl na kapotu auta Nissan Juke, která stálo před domem v ulici Sv. Čecha v Třebíči.

Veletrh vzdělávání představí v Třebíči nabídky škol

Třebíč - Veletrh vzdělávání Didacta se ve čtvrtek 19. října uskuteční v Třebíči. Cílem veletrhu je podat ucelený přehled o vzdělávacích nabídkách škol a uplatnění v praxi.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení