„U bytů, kde je nájemné nejnižší, dojde ke zvýšení nájemného o pětinu. Pak jsou zde zvýšení o osmnáct, patnáct, čtrnáct a dvanáct procent. Nejnižší zvýšení je o 10,7 procent, což je o výši inflace. Toto nejnižší navýšení nájemného bude u bytů, kde už nyní je nájemné nejvyšší,“ vysvětlil starosta Pavel Pacal.

Město tak chce postupně srovnat rozptyl v nájemném mezi jednotlivými byty. Jeho výše se nyní pohybuje od 34 korun do zhruba 52 korun za metr čtvereční. Většina bytů se však už pronajímá za částku kolem padesáti korun za metr. „To dorovnání už došlo hodně daleko. V následujících letech proto půjde hlavně o dorovnání té části s nižšími cenami,“ upřesnil starosta.

Bytový dům v Modřínové ulici už je hotový, vznikly v něm startovací a sociální byty.
Nájem čtyřicet korun za metr. Tolik zaplatí lidé ve startovacím bytě v Třebíči

V Třebíči je zhruba 470 sociálních bytů, přičemž převažují hlavně malometrážní, většinou o jednom či dvou pokojích.

„Výše nájemného je ve všech výrazně nižší než v případě tržního nájemného. Pokud je někde byt s výměrou větší než pětašedesát metrů, pronajímáme ho obálkovou metodou. Nájemné nám v nich navrhují sami nájemníci. Takových městských bytů bychom v Třebíči ale napočítali jen asi na prstech jedné ruky,“ uvedl místostarosta Pavel Janata.

Sociální byty se v Třebíči nacházejí na různých místech. Nyní však město vystavělo nový dům se sociálními a startovacími byty v Modřínové ulici.

Žádost o sociální byt v tomto domě bude kvůli splnění podmínek dotace odlišná od žádosti o byt v jiných městských budovách.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Jaká je největší ostuda Třebíčska? Stání u Dukovan, pošta, silnice na Meziříčí

Zdroj: Deník/Milan Krčmář