Čtvrtá letos vydaná vyhláška zakazuje odpalování zábavné pyrotechniky na velké části Třebíče. Obsahuje pouze dva články o čtyřech větách a přiloženou mapku lokalit, na kterých zákaz platí.

Mapka je podobná té, která platí pro zákaz pití alkoholu na veřejnosti. Jde o oblasti v centru města, kolem škol, sportovišť a nemocnice.

„Vyhláškou není možné pokrýt stoprocentně území celého města, protože by to odporovalo zákonu. A Ministerstvo vnitra by nám takto pojatou vyhlášku zrušilo," vysvětlil radní Třebíče Pavel Heřman, který je autorem vyhlášky.

Výjimka na Silvestra

Zákaz odpalování zábavní pyrotechniky v daných lokalitách platí po celý rok, kromě 31. prosince a 1. ledna. „V tyto dny je situace taková, že bychom těžko udrželi jakékoli zdání pořádku, abychom se úplně nezesměšňovali," sdělil Heřman.

Nová vyhláška má být oporou městským strážníkům. Chytání pachatelů pro ně však nebude jednoduché. „Samozřejmě, že když zahodí jednu petardu a uteče, tak se nám to bude těžko prokazovat," ví mluvčí městské policie Lucie Šerková.

Přesto by nová vyhláška měla strážníkům pomoci především v případech, kdy odpalování petard sami uvidí. „Stávalo se nám, že jsme po stížnosti obyvatel dorazili na místo, kde byla skupinka mladých lidí, kteří se po ulici pohybovali delší dobu a házeli petardy za sebou po cestě. V takovém případě bychom pachatele mohli dopadnout a uložit mu blokovou pokutu za porušení vyhlášky," popsala Šerková.

Bloková pokuta, kterou mohou městští policisté za porušení vyhlášky udělit, se může vyšplhat až do výše pěti tisíc korun.

Důvodem, proč se vedení města rozhodlo vyhlášku o regulaci používání zábavní pyrotechniky vydat, jsou podle radních přání občanů.

„Lidé se jí poměrně vehementně dožadovali. Chodily k nám i podpisové archy," sdělil Heřman.