Čestnou stráž drželi skauti a sokolové, nechyběla státní hymna ani Masarykova oblíbená písnička Ach synku, synku v podání žákyň základní umělecké školy. „Jsem moc spokojená s tím, jak se socha hodí na toto místo. Tím, že Masaryk kráčí po zemi a není na soklu, jsem se snažila vám ho co nejvíce přiblížit. Proto věřím, že vám tu bude dělat radost,“ sdělila sochařka s uměleckým jménem Tea.

Socha prezidenta-osvoboditele v Třebíči.
Masaryk už kráčí Třebíčí, podívejte se. Socha drží palce Česku

V Třebíči jsou tak už tři místa, která Masaryka připomínají. „Jedno je na úpatí Hrádku, další v Týně v Jubilejním háji. Obě místa jsou krásná, ale nevejde se na ně moc lidí. Přemýšleli jsme tedy o dalším místě. Tyršovy sady pojmou hodně lidí, navíc mají výhodu v tom, že jsou celé navržené v prvorepublikovém duchu. A hned vedle nich stojí základní škola Tomáše Garrigua Masaryka, která v těchto dnech slaví sto let od svého otevření,“ vysvětlil starosta Pavel Pacal.

Také na „Masaryčce“ si dnes připomněli jak Masaryka, tak i svých sto let. Škola se odpoledne otevřela veřejnosti, aby si ji Třebíčané mohli prohlédnout.