Celkové náklady město vyjdou na 57 milionů korun. „Těší mě, že jsme pro ten projekt rekonstrukce zámeckého křídla dokázali najít velmi atraktivní expozici, která jistě přispěje k rozvoji cestovního ruchu v našem městě,“ prozradil Ivo Uher, starosta Třebíče.


Zřízení zbrusu nových expozic a interiérové vybavení podle něj vyjde na částku kolem 12 milionů korun, zbytek z velkého finančního balíku poputuje na stavební práce.


V rekonstruovaných prostorách bude umístěna interaaktivní expozice se starými a zaniklými řemesly v Třebíči. Využívat by je měly i školní výpravy.
„Provoz zajistí Městské kulturní středisko Třebíč, které již v předzámčí provozuje informační středisko. To by se rozšířilo o další čtyři průvodce,“ nastínil Bedřich Mozor, vedoucí oddělení rozvoje. Kromě řady místností s exponáty zde podle něj vznikne i přednáškový sál pro kapacitu zhruba třiceti osob.


Chátrající prostory zámku po opravě volají dlouho. Jsou zde zničené trámy a narůstající všudypřítomná plíseň. Například v prostorách věže nad vstupem do zámeckého nádvoří, který kdysi sloužil coby internát pro budoucí učitelky MŠ a také studentům ekonomické školy, jsou dnes patrné praskliny, pravděpodobně od narušené statiky.


„Řada příček se při rekonstrukci vybourá a celý prostor se propojí tak, aby byl průchozí. Hlavní vstup bude ze současného informačního centra. Bude tu fungovat i výtah pro vozíčkáře,“ upozornil Mozor.


Půdní prostor nevyužijí


Paradoxně na první pohled velice emotivně působivý obří půdní prostor, přímo vybízející k vytvoření speciálních expozic či výstav, zůstane veřejnosti zřejmě nepřístupný.


Z těchto prostor bude údajně využit jediný, situovaný v rohu zámeckého nádvoří.


„Strašně mě mrzí, že památkáři nedali povolení k využití dalších půdních prostor. Bylo by to famózní,“ zamýšlel se Mozor.


Podle starosty výběrové řízení na dodavatele stavebních prací začne už koncem března, konec výběrového řízení je k 31. červenci 2010. „V polovině prázdnin bychom už měli vědět, kdo bude dodavatelem stavební části. Paralelně s tímto výběrovým řízením začne na konci května výběrové řízení na interiéry a obsah expozice, jeho ukončení je rovněž na konci července,“ sdělil.


Stavební práce by měly být u konce do 30. dubna roku 2012. „Je to dostatek času. Je to dvakrát více času, než kolik bychom bývali měli času na realizaci projektu v rámci svazku Bono Publico,“ poznamenal starosta.


Instalace expozice by měla probíhat od 1. března 2012. „Kolaudace stavby proběhne do konce května 2012 a 1. června 2012 může být expozice otevřena,“ upřesnil Uher.


„Konečně bude celý areál k něčemu vypadat a domácí se nebudou muset stydět za nepříjemně vyhlížející vstupní prostor na nádvoří,“ zamýšlela se Jana Novotná z Třebíče.