„Stále existuje nemálo zemí, kde lidská práva dodržována nejsou. Někde se setkáme s diskriminací, utlačováním práv, nesvobodou slova a tisku, nerespektováním odlišné sexuální orientace nebo jiné víry. Málokdy nás ovšem napadne, že za těmito příběhy nemusíme chodit daleko, a právě proto jsme se letos rozhodli věnovat se tématu romské otázky, ovšem z trochu jiné perspektivy,“ vysvětlila koordinátorka festivalu Petra Kopečková.

Na co se mohou návštěvníci a žáci třebíčské školy těšit? „První den začneme na Základní škole Benešova, kde žákům promítneme dokument O čo ide Idě. Jak je v mnoha synopsích uvedeno, je to film o snaze Idy Kelarové měnit svět. Ida, sestra známé zpěvačky Ivy Bittové, už léta navštěvuje romské osady na Slovensku, kde lidé žijí na hranici mezi chudobou a lidskou důstojností. Hledá tam dětské talenty, které s jejím romským sborem Čhavorenge koncertují po celém světě. Jejich asi nejužší spolupráce funguje s Českou filharmonií, díky které se nám podařilo, aby Třebíč navštívil i jeden ze členů sboru, Oto Bunda, úzký spolupracovník Idy,“ popsala organizátorka akce Jana Dvořáková.

Na čtvrteční večer pořadatelé připravili veřejné promítání dokumentu O čo ide Idě a diskuzi s Oto Bundou. Uskuteční se v kavárně Café Art v židovské čtvrti.

Program k Mezinárodními dni lidských práv pořadatelé označují jako určitého předskokana festivalu Jeden svět, který v Třebíči proběhne od 16. do 18. března 2018 a bude se jednat o jubilejní 20. výročí festivalu v České republice.