„Primárním důvodem rekonstrukce Alternátoru je přesun sídla firmy TTS energo právě do budovy tohoto ekotechnického centra,“ vysvětlil ředitel firmy TTS energo Richard Horký mladší.

Právě TTS energo stojí za spolkem Ekobioenergo, který Alternátor provozuje. Podle Horkého se stavba Alternátoru značně změní. „Dostavíme patro na současné terase směrem k Teplárně Západ. Změn se dočká i recepce a prostor, kde dřív probíhaly ukázky pokusů pro veřejnost a školy,“ popsal Horký.

V Třebíči budou fungovat sdílená kola. Takto vypadají ta, která si lze půjčit ve francouzském Toulouse.
Sdílená kola v Třebíči začnou fungovat na apríla. Jsou tu kopce, namítají místní

Pro návštěvníky bude asi největší změnou přesunutí projekční koule. „Tu přemístíme ze současného prostoru na balkon v hlavní expozici, kde se aktuálně nachází výstava o závislostech. Kouli na balkoně doplní i nová expozice, jejíž téma si zatím necháváme jako překvapení,“ uvedl ředitel.
Alternátor sloužil jako cíl exkurzí ze škol po celé republice. Pro ně zřizovatel po dobu rekonstrukce připravil program na Teplárně Sever. Práce na přestavbě Alternátoru začnou v dubnu tohoto roku a skončí začátkem roku následujícího.

Ekotechnické centrum Alternátor
* Vzniklo v roce 2015.
* Zabývá se vědou, technikou a vesmírem.
* Zároveň návštěvníkům také přibližuje minulost bývalé obuvnické továrny, v jejímž areálu stojí – a to od zakladatelů Budischowských přes Baťu až po socialismus.