Jan Dvořáček je rád, že se opraví Dvorského ulice. „Vypadá to tam jako na tankodromu, rozhodně to není pro město dobrá reklama. Zvlášť teď, kdy tam po zpřístupnění větrného mlýna míří dost turistů,“ uvedl třebíčský obyvatel. Obavy má o opravy v centru města. „Jen nevím, jak budou místní vnímat rozkopaný střed města. Dva roky bylo zavřené Karlovo náměstí, měli toho plné zuby. A teď se něco podobného přesune o kus dál na Hasskovu a Kotlářskou a k tomu i na Martinské náměstí. Osobně chápu, že to souvisí s celkovými úpravami centra, ale rozkopat ho kompletně, to u mnohých lidí asi oživí staré rány,“ zamyslel Dvořáček.

Dělníci začali kopat na parkovišti u Komenského náměstí. Budou tam závory
VIDEO: Rozkopané okolí Komenského náměstí v Třebíči, dělají závory k parkovišti

Město rozpočet připravilo jako schodkový. „A to z toho důvodu, že jsme v předchozích letech dobře hospodařili. V roce 2022 město skončilo téměř deset milionů korun v plusu. A právě schodek je jediný způsob, jak našetřené peníze z minulých let použít,“ vysvětlil starosta Pavel Pacal. Schodek činí 176 milionů korun.

Zdroj: Deník/Milan Krčmář

Opoziční lídr Jaromír Barák souhlasí s tím, že takto využít nahospodařené peníze je správná cesta. Nelíbí se mu ale, že město do nového roku opět vstoupilo s provizoriem – což podle něj souvisí právě s tím, že se pak musejí dělat schodky, aby bylo kam přesunout ušetřené peníze. „Říkáme to každý rok. Rozpočet by se měl schvalovat v řádném termínu. Pak se musí různě upravovat a výsledek je nakonec jiný, než se předpokládalo. Kvůli tomu pak vznikají ty schodky,“ uvedl předseda uskupení Třebíč Občanům!. Jaké konkrétní položky v rozpočtu se mu nelíbí, však uvést nechtěl. „S kolegy se k tomu vyjádříme až na lednovém zasedání zastupitelstva, kde se rozpočet bude schvalovat,“ doplnil Barák.

Podle starosty město v rozpočtu hledí do budoucna, čemuž nasvědčují i výdaje na projektové dokumentace pro akce chystané na další léta. „Rozpočet proto zahrnuje i projektovou dokumentaci na rekonstrukci kulturního domu v Borovině, opravy kulturního domu Fórum či projektovou dokumentaci na rozšíření sportovně-relaxačních areálů u Zámiše a Bažantnice,“ informoval Pacal. Jen příprava těchto dokumentů letos vyjde na více než devět milionů korun.

Třebíčský park Hrádek
Třebíčané se mohou těšit na novou podobu Hrádku, letos zde práce skončí

Návrh rozpočtu schválila rada města minulý týden. Předtím se jím zabýval finanční výbor a všichni zastupitelé. Nyní se s ním lidé mohou seznámit na úřední desce, případně k němu vznést připomínky. Zastupitelstvo jej bude schvalovat 26. ledna.

Zajímavé položky z rozpočtu Třebíče pro rok 2023

Investice
Revitalizace Václavské nám. – 12 milionů korun
Revitalizace ul. Nerudova – 15 milionů korun
Revitalizace ul. Dvorského – 15 milionů korun
Rekonstrukce ul. Hasskova – 12,5 milionu korun
Rekonstrukce ul. Kotlářská – 7 milionů korun
Rekonstrukce Martinské nám. – 12,5 milionu korun
Revitalizace parku na Hrádku (IV. Etapa) – 15 milionů korun
Vyhlídka na Hrádku – 1,2 milionu korun
Bytový dům na ul. Modřínová (dotace) – 22 milionů korun
Rekonstrukce křižovatky 9. května – 16 milionů korun
Přístavba hvězdárny – 7 milionů korun

Projektové dokumentace
Kulturní dům Fórum – 2 miliony korun
Kulturní dům Borovina – 3 miliony korun
Sportovně rekreační areál Zámiš – 2 miliony korun
Sportovně rekreační areál Bažantnice – 2 miliony korun

Příspěvky a dotace na provoz
Městská policie Třebíč – 46 milionů korun
Aquacentrum Laguna – 11 milionů korun
Městská knihovna – 17,4 milionu korun
Městské kulturní středisko – 27,6 milionu korun
Hokej SK HS Třebíč – 10, 1 milionu korun
Basebal Třebíč Nuclears – 1,2 milionu korun
Fotbalová škola Třebíč – 2,2 milionu korun