Kompletně vyměněné jsou sítě i v západní části náměstí. „Dokončeny jsou všechny zemní práce ohledně vodovodu, kanalizace, plynovodu a optických kabelů. Brzdy budou hotové i rozvody elektřiny,“ informovala mluvčí třebíčské radnice Irini Martakidisová.

Na horní straně se objevují už i první obrubníky, které budou oddělovat chodníky a silnici. „Samotné dláždění bude zahájeno nejdříve v ploše komunikace, kde budou větší kostky. Poté, co bude takto zadlážděna celá komunikace, budou na ni vpuštěni pěší, aby mohli začít s pokládáním kostek chodníku, což je směrem k nemovitostem,“ uvedl třebíčský starosta Pavel Pacal.

Širší chodníky pro předzahrádky

Nově by měly být chodníky širší. „Vozovka je dál od domů na horní straně než bývala, bude tam ještě parkovací pruh směrem k domům a pak chodník. Parkovací pruh tam zatím chybí, je tam jen oddělovací obrubník, ale prostor k té vozovce je mnohem větší. Bude tam chodník, parkovací pruh a pak teprve vozovka,“ popsal změnu rozvržení třebíčský místostarosta Pavel Janata.

Parkoviště na Komenského náměstí v Třebíči má "vylepšení". Bez znalosti čísla místa se nedá zaplatit.
Aplikace nefunguje. Třebíč hledá nového provozovatele pro chytré parkování

Širší prostor poslouží jak pro pohodlnější pohyb chodců, tak i místním podnikatelům. „Například k umístění různých předzahrádek, aby se na náměstí vrátilo více života,“ nastínil starosta. Takovou možnost vítají i místní. „Jsou tam dobré kavárny, které teď navíc byly dlouhou dobu ve velmi složité situaci, takže jakmile to bude možné určitě tam s kamarádkami vyrazím na něco dobrého,“ těšila se Martina Novotná z Třebíče. Chodníky pak doplní ještě zeleň. „Připravují se speciální místa s hlínou pro usazení vzrostlých stromů,“ potvrdila Martakidisová.

Hotové jsou také nové retenční nádrže, které vyplnily prostor po bývalém třebíčském metru – veřejných záchodcích za sousoším Cyrila a Metoděje. „Budou zachytávat vodu, kterou využijí pracovníci města pro zalévání zeleně. V místě budou i podzemní kontejnery na tříděný odpad,“ nastínil Pavel Pacal.

Do konce června a dost

Se začátkem prázdnin začnou dělníci s rekonstrukcí spodní strany, která s sebou přinese uzavírku náměstí pro automobily. „Jedinou výjimkou bude zásobování a rezidenti,“ sdělil místostarosta Vladimír Malý.

Vjezd na Karlovo náměstí zůstane omezený i po dokončení oprav. Neprůjezdná bude totiž Jihlavská brána. „Zůstane ale v provozu parkoviště a proto bude jedinou možností, jak se na náměstí dostat, vjezd Jejkovskou bránou. Tudy bude možný i výjezd. Jihlavská brána už průjezdná nebude,“ dodala Irini Martakidisová. Novinka budí u veřejnosti emoce. „Rovnou můžou zavřít celé centrum, stejně tam už teď kvůli podmínkám nikdo nechodí. Pochybuji, že by se tam ještě někdy ruch vrátil,“ mínil Zdeněk Doseděl. „Takhle neprostupná nebyla Třebíč ani za husitských válek,“ glosoval Tomáš Kratochvíl.

Karlovo náměstí v Třebíči
- s rozlohou 2,2 hektarů patří k největším v republice
- rekonstrukce začala na podzim roku 2020, hotovo má být na podzim 2022
- momentálně jsou dělníci zhruba v polovině
- revitalizace přinese novinky – širší chodníky, kašnu nebo retenční nádrže a podzemní kontejnery
- po skončení prací zůstane náměstí neprůjezdné směrem od Jihlavské brány, jediný vjezd a výjezd bude Jejkovskou bránou