Až se za několik let podívají obyvatelé jižní části Třebíče z okna, budou mít před očima zcela jiný pohled než nyní. Tam, kde jsou teď pole a louky, vyroste zcela nová čtvrť, ve které najdou domov stovky lidí. Vybrat si budou moci z bydlení v rodinných domech, ale i v domech bytových. „Dřív jsme tu byli jako na konci světa. V zimě stačilo nazout před barákem běžky a hned jsme byli v polích. Nyní bude zástavba končit až skoro na Terůvkách. Třebíč se zkrátka rozrůstá,“ podotkla Anna Svobodová, když se o tomto záměru dozvěděla.

Zhruba dvě stě bytů a pětačtyřicet řadových domů vznikne v jižní části Třebíče nedaleko polikliniky Vltavínská.
Desítky řadových domů, dvě stovky bytů. Třebíč se rozroste jižním směrem

Tato seniorka bydlí ve čtvrti Horka-Domky a stejně jako její sousedé sleduje, co vše se tam v poslední době staví či postavilo. Kromě supermarketů či baseballového hřiště je to třeba nová čtvrť rodinných domů za poliklinikou Vltavínská. Tyto domy už mají své obyvatele – ale ve srovnání s tím, co se chystá nyní, je to jen slabé kafíčko. Jen vyvolávací cena pozemků, které město pro tento záměr hodlá nabídnout v elektronické aukci, činí v součtu více než dvě stě milionů korun.

Souhrnně se nová čtvrť nazývá Vídeňský rybník – po stejnojmenném rybníku, který zde býval za Rakouska-Uherska. Bytové domy budou stát mezi baseballovým hřištěm a poliklinikou, jižně od nich pak vyroste čtvrť rodinných domů. Ty si však nebudou moci koupit jednotliví stavebníci. Město totiž pozemky nabídne developerům, kteří domy postaví sami. „Vyvolávací cena vzešlá ze znaleckého posudku je pro pozemky na bytové domy 125 milionů korun včetně daně z přidané hodnoty. Pro výstavbu rodinných domů je to celkem 114 milionů korun včetně daně,“ uvedl starosta Pavel Pacal.

Společné parkování

Bytových domů může být až šest, celkem s dvěma sty byty. Rodinných domů bude osmačtyřicet. Důvod, proč město neprodá pozemky jednotlivě, je podle starosty jednoduchý. „V momentě, kdybychom je prodávali po jednom, lidé budou stavět po jednom a bude tam velmi nepřehledná situace s tím, že jeden bude mít dostavěno a bude chtít bydlet, vedle teprve budou stavět. Chceme proto, aby to bylo postavené jako celek,“ vysvětlil Pacal s tím, že obdobný pohled má město i na prodej pozemku pro bytové domy. Ten také získá jen jeden developer.

Čtvrť rodinných domů bude vypadat poněkud netradičně – ne všechny domy totiž budou mít zajištěný příjezd autem. „Nechali jsme se přesvědčit architekty, kteří to zpracovávali. Řešení je to sice netradiční v České republice, ale v zahraničí je velmi hojně využívané. Budou tam společná vyhrazená parkoviště. Je jich tolik, aby obsloužila všechny domy. K domům bude možné zajet, když se tam poveze něco většího, ale jinak je to uděláno tak, že domy jsou zmáčknuté více k sobě,“ popsal starosta.

Pracovníci právě uzavřeli most přes Týnské údolí. Tyto cedule z něj zmizí až na konci letních prázdnin.
Další třebíčský most je neprůjezdný. Opravy potrvají až do podzimu

Stavitelé budou muset dodržovat regulační plán. Například v případě bytových domů je stanovená jejich maximální výška, aby odpovídala okolní zástavbě. „Pod bytovými domy budou garáže, ve spodních částech je prostor i pro nějakou občanskou vybavenost, například kadeřnictví. V místě budou tři retenční nádrže na zadržování dešťové vody, okolo chodníčky, upraví se zeleň,“ uvedl starosta s tím, že vše je podrobně načasované i z hlediska možného příchodu nových obyvatel do Třebíče.

Zastupitelé chtějí záměr prodeje pozemků schválit za tři týdny. Ten bude zveřejněn celorepublikově. „Zájemci o pozemky se budou moci se záměrem seznámit, pak složí jistotu a v srpnu proběhne elektronická aukce. To už bude znám dodavatel výstavby pátého, případně šestého bloku v Dukovanech,“ prohlásil Pacal.

Město totiž kalkuluje s tím, že domy ve Vídeňském rybníku budou lákadlem pro pracovníky, kteří se kvůli „novým Dukovanům“ do Třebíče přistěhují. Stavba nových bloků má začít v roce 2030 – a právě ten rok má být nová čtvrť hotová. Pro Třebíč to bude znamenat příliv nových obyvatel, včetně těch nejmenších. I s tím město počítá. „Blízká základní škola Horka-Domky je schopná kapacitně přijmout další žáky. V okolí jsou mateřské školy, přičemž v současné době máme na území města v mateřinkách volných 170 míst,“ uvedl starosta.