Měly být, ale nebudou. Na jižní straně Třebíče chce město prodat pozemky na výstavbu rodinných a bytových domů. Půjde o jeden z největších prodejů v historii města, vyvolávací cena jen parcely na bytové domy činí 125 milionů korun. Je tu ale jeden zádrhel. „Sektor D je určen pro městský development, dům s pečovatelskou službou (DPS), startovací byty pro mladé nebo obecní byty, nebytové prostory,“ citoval opoziční zastupitel Jaromír Barák ze studie, kterou lze ještě stále najít na radničním webu.

Zhruba dvě stě bytů a pětačtyřicet řadových domů vznikne v jižní části Třebíče nedaleko polikliniky Vltavínská.
Desítky řadových domů, dvě stovky bytů. Třebíč se rozroste jižním směrem

Problém tkví v tom, že radnice s tímto už nepočítá. Zastupitelé schválili záměr prodeje pozemků kompletně s tím, že developer na něm postaví všechny byty čistě pro komerční účely. „To se mi nelíbí. Mladí by měli dostat možnost bydlení. A stejně tak by se měly stavět i domy s pečovatelskou službou. Vždyť populace stárne a lidí, kteří budou tyhle domy potřebovat, bude čím dál víc,“ uvedla Alena Slabá z Třebíče.

Dřívější plány města

Dřívější plány města pro tuto část Vídeňského rybníku, kde se mluví o startovacích bytech a DPS.Dřívější plány města pro tuto část Vídeňského rybníku, kde se mluví o startovacích bytech a DPS.Zdroj: Město TřebíčDřívější plány města pro tuto část Vídeňského rybníku, kde se mluví o startovacích bytech a DPS.Dřívější plány města pro tuto část Vídeňského rybníku, kde se mluví o startovacích bytech a DPS.Zdroj: Město Třebíč

Starosta Pavel Pacal přitom o výstavbě dostupného bydlení hovořil ještě loni. Nyní však změnil názor.

Radnice podle něj situaci přehodnotila. „Město skutečně uvažovalo, že zde část těch bytových domů bude mít pro vlastní účely. Stejně tak má tuto úvahu i v případě Modřínové ulice,“ potvrdil Pacal s tím, že následně se radnice seznámila se stavem žádostí o byty v DPS a byty v domovech pro seniory. „Město pak usoudilo, že pozemky na Vídeňském rybníku oddělovat takto nebude. Nechá si pro tyto účely pouze pozemek na ulici Modřínová,“ vysvětlil starosta.

Pro mladé i seniory

Na Modřínové ulici postavilo město bytový dům s jedenácti startovacími byty určenými pro mladé páry a čtrnácti byty sociálními. To ale podle zastupitele Baráka nestačí. „Nájemních bytů za přijatelnou cenu je v Třebíči pořád málo. Mladí lidé odcházejí, protože zkrátka na komerční nájem nemají. Je naprosto běžné, že spousta měst v téhle době staví nájemní byty. Existují dotační programy státu na nájemní byty, existují plány na družstevní výstavbu. Město na to ale rezignuje a z nějakého důvodu pozemek prodává celý, místo aby si pětinu nechalo a vyšlo vstříc potřebným občanům Třebíče,“ podotkl Barák.

Podle jeho stranické kolegyně Blanky Kutinové je podobná situace i u DPS a domovů pro seniory. „Zarazilo mě, že podle průzkumu, který si město udělalo, nejsou domy pro seniory potřeba. A přitom pokud vím, nedostatek lůžek je tam pořád veliký,“ zamyslela se Kutinová.

Studie nové bytové lokality v lokalitě Vídeňský rybník.
Ceny bytů jsou nesmyslně vysoké, Třebíč vzhlíží k nájemnímu bydlení

Tyto domovy zřizuje Kraj Vysočina, přičemž jeden DPS stojí i v těsné blízkosti Vídeňského rybníku. Pacal, který je zároveň i krajským zastupitelem, prohlásil, že kraj má pro každé město určité kvóty. „Neříkal jsem, že místa v domovech pro seniory nejsou potřeba. Kraj Vysočina má síť poskytovatelů sociálních služeb a na každé území, čili i na město Třebíč, má vyčleněnou kvótu míst, kterou dotuje právě z té krajské sítě. Kdybychom zde vybudovali domov pro seniory, nedostal by další místa v této síti. Tudíž senioři, kteří by tam chtěli bydlet, by služby museli platit komplet celé,“ upřesnil starosta.

Ten se ohradil i proti Barákovu tvrzení o nedostatku nájemních bytů. „Město vlastní mimo toho domu na Modřínové ulici pět set bytů. Dům na Modřínové stál osmdesát milionů korun. Aby město aktivně ovlivnilo trh s nemovitostmi, muselo by takových domů postavit asi dvacet. A na to prostě město nemá, protože nemůže fungovat jako developer,“ uvedl Pacal. „My teď nabízíme zastavění prostoru na Vídeňském rybníku s tím, že ten developer to pak může řešit buď formou prodeje oněch bytů, nebo i formou nájemních bytů,“ dodal Pacal.

Zastupitelé záměr prodeje pozemků schválili před několika dny při jednání zastupitelstva města. Podmínky elektronické aukce obsahují i náležitosti týkající se následného nakládání s pozemky a vystavěnými domy. O tom, zda developer bude nabízet byty k prodeji či nájmu, se v podmínkách nehovoří. Je to tedy skutečně čistě na jeho uvážení.