Pěkné řadové a rodinné domky, klidné ulice, příjemná atmosféra mezi sousedy. Většinou starousedlíky, kteří v těch domech bydlí i v několikáté generaci. Tak vypadá část třebíčského Podklášteří v blízkosti základní školy Týnská. „Žije se tu dobře. Je tu klid, kousek do přírody, a přitom to máme deset minut pěšky do centra,“ pochvaluje si Jan Doležal.

Po Třebíči koluje leták, informace na něm se podle radnice zásadně rozcházejí s realitou.
Po Třebíči koluje leták, kvůli němuž radnice zvažuje trestní oznámení

Ten sice není starousedlík, ale na tuto čtvrť nedá dopustit. „Ale tím neříkám, že by se pár much nenašlo. Ulice jsou tu docela úzké, což samozřejmě přináší problém s parkováním. Jsou tu ještě staré rozbité chodníky a taky už dost popraskané silnice. S tím by se mělo něco dělat,“ vypočítává Doležal.

Jeho požadavky se mu zřejmě časem splní. Celá čtvrť se totiž bude předělávat.

Zatím je ale vše ve stadiu příprav. A ty budou značné. Území, které chce město zcela opravit, je totiž velice rozsáhlé. „Jedná se o celou stranu od ulice U Kuchyňky směrem na východ, tedy k základní škole Týnská a k Hrádku,“ popisuje místostarosta Pavel Janata.

Vyjádřeno čísly, jde od obdélník o stranách zhruba tři sta na pět set metrů, na kterém se nachází více než desítka ulic. „V loňském roce skončilo zpracování studie tohoto prostranství,“ vysvětluje starosta Pavel Pacal, podle kterého studie vycházela z požadavků obyvatel. „Jedná se o kompletní revitalizaci ulic. Takže kromě opravy povrchů bychom se s dalšími partnery pustili i do oprav inženýrských sítí či veřejného osvětlení,“ dodává Pacal.

Tremín prací

Radnice nyní chce vypracovat projektovou dokumentaci, která by celou věc posunula dále. Už kvůli rozlehlé ploše nebude nijak levná. Vyjde na asi deset milionů korun. I proto město nyní žádá o dotaci z Národního fondu obnovy. „V něm jsou vypsány dotační příležitosti na projektovou dokumentaci, mimo jiné i veřejných prostranství. Dokumentace nám pak prozradí, jaké budou asi náklady na celou revitalizaci. Objasní nám také, jakým způsobem pak bude nejlépe práce na Podklášteří etapizovat. Vše se totiž rozhodně nedá udělat během jednoho roku. Nicméně chceme být připraveni,“ nastiňuje Pacal s tím, že ruku v ruce s tím přijde i zjištění, kdy by vůbec bylo možné poprvé kopnout do země. „Nyní to nedokážeme odhadnout. Až teprve projekt nám ukáže, jaká bude náročnost prací a jak bude reálné celou akci začít i z hlediska finančních nákladů. Teď by tyto odhady byly čistou spekulací,“ odmítá starosta zatím říct alespoň přibližný termín.

Duha nad Třebíčí 15. listopadu 2023 odpoledne.
VIDEO: Nad Třebíčí se ve středu odpoledne vytvořila duha. Podívejte se

Podklášteří je však jen jednou z několika částí města, které radnice postupně připravuje na revitalizaci. „Dále nás čekají třeba Nové Dvory a část sídliště Horka-Domky. Jediné ucelené území, které je hotové, je v Borovině za rybníkem. Ve staré Borovině jsou hotové všechny ulice mezi Revoluční a Pražskou, teď se dělá Dvorského,“ podotýká Pacal.