Přijela jsem na návštěvu za kamarádkou, ta mě sem přivedla. Je to asi poprvé, co jsem něco podobného navštívila, ale stálo to za to. Musím uznat, že mě velmi mile překvapil i zákusek třebíčský větrník. Oproti tomu klasickému není tak sladký a člověka tolik nezaplácne. Jen škoda, že jsem neviděla, jak se otáčí lopatky, ale aspoň mám důvod se sem ještě podívat. Tak hodnotila návštěvu větrného mlýna na Kanciborku v Třebíči jedna z návštěvnic Dominika Kubištová.

Fakt, že je zrenovovaná památka lákadlem potvrzuje i jeho návštěvnost. „Během července navštívilo mlýn 3241 turistů, z toho jich bylo devět ze zahraničí,“ vyčíslila mluvčí třebíčské radnice Irini Martakidisová.

Ilustrační foto.
Spor mezi sociálně slabými v Třebíči: po hromadné bitce křísili zraněného

Zájem mezi návštěvníky budí i sklepní prostory, kde expozici ozvláštňuje ukázka suché toalety. „Jejich rekonstrukce se natolik povedla, že jsme museli sedátka překrýt plexisklem. Několik návštěvníků se totiž úspěšně rozhodlo dnes už zabetonované toalety použít,“ smála se ředitelka městského kulturního střediska Jaromíra Hanáčková.

Atraktivní je ale i nadzemní část. V prvním patře dohlíží na chod mlýna socha posledního obyvatele Ferdinanda Ondráčka. Právě on nedávno získal společnost. Velkého dřevěného kocoura, pro kterého nyní hledají jméno. „Návrhy jmen píšou děti na lístečky přímo ve mlýně. Zatím se nám sešlo asi tři stovky návrhů. Mezi nimi se objevují jména jako Kancimourek, Čertík, Mikeš, Třebík nebo Felix. Na konci prázdnin vybereme jedno jméno a jeho autora odměníme,“ plánovala Hanáčková.

Speciální receptura s povidly

K propagaci mlýna navázalo kulturní středisko i spolupráci s místními podnikateli. V sedmi zapojených kavárnách mohou lidé ochutnat jedinečný třebíčský větrník. Za jeho recepturou stojí majitelka Papi café Pavla Vostálová. „Základem je klasický karamelový větrník, který se skládá z odpalovaného těsta, žloutkové a karamelové šlehačky, přičemž ve žloutkové šlehačce jsou ukrytá hrušková povidla. Hrušky jsme do receptu zapojili, protože jde o regionální surovinu a dobře se doplňují i s oříšky,“ popsala zákusek Vostálová.

Zákusek zdobí vlaječka se sloganem Za větrník na větrník. Kdo ji totiž přinese na větrný mlýn má vstup zdarma. „Během července tuto možnost využilo téměř pět set turistů,“ doplnila Martakidisová. „Samotné větrníky jdou na dračku, vlaječek jsme kavárnám a cukrárnám dodali už více než dva tisíce,“ poodhalila Hanáčková.

O MLÝNĚ

- Vlastník mlýna: město Třebíč.

- Cena rekonstrukce: 8,3 milionu korun.

- Otevřený od: 25. června 2021.

- Expozice: o koželužství a obuvnictví, o sociálním bydlení ve mlýně.

- Točení lopatek: každou první neděli v měsíci, vždy od 14:00 do 14:30.