Ti sledují první z mnoha vystoupení, která čekají Třebíč v tomto týdnu. Město si totiž připomíná kulaté výročí dvaceti let od zapsání židovského města a hřbitova spolu s bazilikou svatého Prokopa na Seznam Unesco. Zatímco jindy bývají oslavy třídenní, vždy od pátku do neděle, letos začaly již v pondělí. A vůbec poprvé pro ně organizátoři využili i zámecký příkop, kde se odehrává nejen zmíněná scénka, ale kde vyrostlo i středověké stanové městečko. „Je to výborný nápad, moc se mi to líbí. Ta stráň vlastně tvoří hlediště, takže všichni dobře vidí. I malé děti. Na podzámecké nivě je rovina, tam se většinou musel náš malý cpát dopředu, ale tady to není nutné,“ pochvaluje si Lenka Syrová, která bojovníky Grálu sleduje s rodinou.

Bazilika svatého Prokopa v Třebíči. Město slaví letos dvacet let v UNESCO.
Dvacet let mezi elitou. Třebíč znovu oblehne Matyáš Korvín a zazpívá i Lounová

V příkopech se však nejen bojuje, ale i tvoří. Například na hrnčířském kruhu nebo na kovadlině. Každý si může zkusit řemeslo, které se mu líbí. „Dnes je to ale hlavně o šermu, proto tady máme dvě vystoupení a ukazujeme zbraně. Zítra ale bude na programu pro změnu ukázka středověkého jídla a historických řemesel, ve středu se lidé budou moct naučit historické tance a ve čtvrtek budou vystupovat žongléři. Ležení tady ale zůstane po celý týden,“ vysvětluje Michal Vecheta, který v Grálu ztvárňuje mírně natvrdlého Matěje – kvůli čemuž ho diváci naprosto zbožňují.

Mezi publikem převažují děti, čehož je koneckonců holčička Evička důkazem. Jakmile se naskytne možnost postavit se lítým rabiátům, okamžitě se zvedá les rukou. „Já, já, já!!!“ je slyšet ze všech stran.

Na všechny se samozřejmě dostat nemůže, zato každý si po skončení bojových scének může zkusit nasadit zbroj. „Ta je těžká. A ten meč taky,“ diví se asi pětiletý chlapeček, který zkouší zvednout meč větší, než je on sám.

Vystoupení Kateřiny Steinerové and Her Swing Boys na nádvoří třebíčského zámku zakončilo Slavnosti tří kápí.
Třebíčské Slavnosti tří kápí skončily v rytmu swingu. Najdete se na snímcích?

Michal Vecheta to hemžení kolem sebe se zájmem pozoruje. „Děti se vždy hlásí jeden přes druhého. Ale je zajímavé, že odvážnější jsou holky. Ty mají větší kuráž a jsou odhodlanější,“ říká středověký bojovník.

Středověká vesnička je plná nadšené drobotiny. Pokud rodiče přemýšleli, jak své ratolesti v tomto týdnu zabavit, zde je odpověď. V Třebíči začaly oslavy dvacátého výročí zápisu města na Seznam Unesco – a ty teď patří hlavně těm nejmenším.