O případu, který se stal v neděli večer tamního času, kdy v České republice již bylo pondělí, informovala Rachel Swanová z místního listu San Francisco Chronicle. „Mířili na mého kameramana, mířili pistolí na jeho břicho a jednou pistolí na mou hlavu,“ řekl jí Vostal.

Češi zrovna natáčeli v okolí tamního známého knihkupectví City Lights, když se k nim přiblížili tři maskovaní útočníci s namířenými zbraněmi. Pod pohrůžkou násilí Vostala a Noska okradli o vybavení za asi 18 tisíc dolarů, tedy více než 400 tisíc korun. „Předtím zachytili záběry Painted Ladies na náměstí Alamo, vyzpovídali majitele galerie Jonathana Carvera Moora a setkali se s osobnostmi komunity v Transgender District, který se rozkládá jižně od Market a Tenderloin. Veškerý tento obsah byl ztracen, řekl Vostal sklesle, zatímco se snažili najít nový materiál. Kameraman spěchal do obchodu Best Buy, aby nakoupil kabely a nová světla, a pokusil se vše namontovat na svou soukromou kameru,“ uvedla Swanová.

Zpravodaj ČT v USA Bohumil Vostal na besedě ve své rodné Třebíči
Zpravodaj Bohumil Vostal psal své první texty pro Deník, v Třebíči pokřtil knihu

Podle ní policie dorazila asi minutu poté, co jí Vostal zatelefonoval. Všichni kolem prý Čechům projevovali velkou účast, někteří se za incident i omlouvali, byť s ním neměli nic společného. „Všichni lidé v San Franciscu se obviňují, jako by se omlouvali za něco, co neudělali,“ řekl Swanové Vostal.

Ten je v San Francisku kvůli setkání amerického prezidenta Joea Bidena s čínským vůdcem Si Ťin-pchingem.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Bohumil Vostal pokřtil ve své rodné Třebíči knihu o sochaři královské rodiny

Zdroj: Deník/Milan Krčmář