„První kontakt byl v souvislosti s kulatým stolem, kterého se účastnili možní korejští dodavatelé pátého bloku v Dukovanech a který pořádalo Energetické Třebíčsko. Tehdy padla první zmínka o navázání vzájemného kontaktu regionu,“ vysvětlil Janata. Pokračovalo to prý korespondencí, začátkem letošního roku byla v Koreji delegace Energetického Třebíčska, hospodářské komory a za město Třebíč tam byla Denisa Hájková, která má na starosti incoming.

„Po této návštěvě přišel dopis od starosty Ulsanu, kde jsou návrhy na spolupráci. Projednali jsme to na radě a odsouhlasili jsme naši reakci, která je vstřícná. V dopise, který půjde do Ulsanu, zvu starostu na srpnové Slavnosti tří kápí,“ doplnil Janata.

Ilustrační foto.
Zájem o kompostéry byl velký. Teď si pro ně musí 510 žadatelů přijít

Zdůraznil, že nepůjde o klasické partnerské město. „Je to vyloženě navázáno na jadernou energetiku. Korejci, když tu byli, myslím firmu, co má zájem stavět v Dukovanech, nabídli podporu neziskovým organizacím, například sportu,“ zmínil.

A byť toto město nebude mít s Třebíčí vyloženě partnerství, zařadí se svým způsobem do výčtu několika jiných měst v zahraničí, se kterými má Třebíč navázanou spolupráci. Partnerská jsou čtyři.

„Z nich máme nejužší kontakty s rakouským Lilienfeldem. Potkáváme se často, spojuje nás jméno Matyáše Žďárského. Na druhé místo bych zařadil slovenské Humenné, německý Oschatz je na třetím místě. A s ukrajinským Rachivem se spolupráce rozvíjí, byli jsme tam jednou na návštěvě, loni na podzim byli z Rachivu tady,“ vyjmenoval Janata.

„Naše další návštěva tam se uskuteční v červnu, kdy do tamní nemocnice povezeme v kooperaci s krajem pomoc,“ dodal.