„Z médií jsme se dozvěděli, že jednatele firmy Outulný obvinila protikorupční policie. Korupce se měl podle detektivů dopustit při této konkrétní zakázce. Pokud máme jen stín pochybností, podle vnitřního metodického pokynu musíme administraci dotace pozastavit, dokud nebude vše jasnější,“ upozornila mluvčí Regionální rady regionu soudržnosti Jihovýchod, tedy poskytovatele dotace, Kateřina Kurková.
A dodala, že Regionální rada nyní osloví policii, po které bude chtít podrobnosti a vysvětlení. „Dokud nebude vše řádně prošetřeno, nemůžeme poskytnout evropské peníze na něco, v čem je obvinění z korupce,“ uzavřela.
Nesrovnalosti, kam oko pohlédne
Zakázka na stavbu tělocvičny je od počátku plná nesrovnalostí. Outulný ji loni získal hned dvakrát. Nejprve v konkurenci dalších osmi firem díky údajně nejnižší nabídce čtyřicet čtyři milionů korun, jenže v té době byl v insolvenci. Město mu dalo pokutu půl milionu za porušení zadávacích podmínek, ale výběrová komise, v níž seděl i bývalý místostarosta Miloš Mašek, neoslovila druhého v pořadí, jak bývá zvykem, rovnou tendr zrušila a vypsala nový.
Do dalšího výběrového řízení se přihlásila opět firma Outulný v konsorciu se společnostmi D.I.S. a Zlínstav. Konsorcium mělo už jen jednoho konkurenta. A s cenou 57,5 milionu nakonec uspělo. Projektovaná cena díla je o půl milionu nižší.
Protikorupční detektivové z brněnské expozitury se o zakázku začali zajímat poté, co média na nesoulad upozornila. Během šetření přišli na to, že jednatel společnosti Outulný měl v původním kole uplácet konkurenci, aby nabídla vyšší cenu. Obvinění z trestného činu pletichy při veřejné soutěži mu doručili letos 31. března, Deník o tom informoval o den později. Případ si převzal třebíčský státní zástupce Zdeněk Špaček. Ten se odmítl vyjádřit k termínům, kdy a zda případ půjde k soudu.
Město kvůli zpackanému výběrovému řízení bývalého vedení radnice přišlo v druhém kole přinejmenším o 13,5 milionu korun, o které narostla vítězná nabídka. Nyní má u ledu i mnohamilionovou dotaci. Konsorcium firem si na stavbě už naúčtovalo další statisíce za vícepráce.
Starosta Třebíče Pavel Heřman je z celé situace rozčarovaný: „Je to kostlivec, který na nás, nové vedení radnice, vypadl ze skříně. Pokud by město o dotační peníze přišlo, muselo by problém nějak řešit. V tuto chvíli těžko říct, zda a na jaké investiční akce by to mělo dopad.“
Dotace fungují na principu příslibu. Vždy tedy existuje riziko, že je fondy žadatelům nevyplatí. Jak Heřman řekl, město se snaží vést jednání s Regionální radou. S firmou Outulný nejedná. Když se Deník den po obvinění pokusil získat vyjádření obviněného jednatele, odmítl se k celé záležitosti jakkoli vyjádřit.
Tělocvična je téměř hotová, termín dokončení je stanoven na 31. května. V červnu se uskuteční kolaudace.
Společnost Outulný v Třebíči získala mimo jiné taky velmi významnou zakázku od kraje Vysočina, a to stavbu Pavilonu pro matku a dítě v hodnotě 309 milionů korun. Nový objekt v nemocničním areálu má být za pár týdnů hotový. I tady poskytuje významnou část peněz Regionální rada soudržnosti Jihovýchod, celých čtyřicet procent. „U této zakázky jsme administraci peněz nepozastavili, nedozvěděli jsme se o korupčním chování při této zakázce. Tělocvičnu a pavilon je nutné oddělovat, jsou to dva různé projekty, nahlížíme na každý zvlášť,“ konstatovala mluvčí Regionální rady Kateřina Kurková. Kraj se k tomuto významnému projektu rovněž vyjádřil, staví se za Outulného.
Kraj: Outulný nic neporušil
Mluvčí Jitka Svatošová mimo jiné uvedla právní výklad věci: „Dodavatel stavebních prací splňuje základní kvalifikační předpoklady v případě, kdy nebyl pravomocně odsouzen pro v zákoně jmenované trestné činy, nenaplnil skutkovou podstatu jednání nekalé soutěže formou podplácení a podobně.“
Pokud podle ní tedy firma Outulný splnila zákonné kvalifikační předpoklady, obecně ji nemůže zadavatel, tedy ani kraj Vysočina, pouze na základě obvinění vyloučit z účasti v jím vyhlašovaných zakázkách.