Třebíč či Břeclav zveřejňují usnesení radních roky, od prosince nabízí i podklady pro jednání zastupitelstva. Představitelé Znojma o ničem takovém zatím neuvažují. Jednají ale o novém systému zadávání a publikování veřejných zakázek.

„Rada města se dohodla na pravidlech zveřejňování svých usnesení. Zřejmě od příštího týdne je lidé najdou na webu města,“ informoval mluvčí rady Pavel Jajtner.

Větší informační otevřenost patřila k heslům, s nimiž se nynější radniční koalice ujala vedení města. Zatím ale jen ladili pravidla a technickou stránku věci tak, aby zveřejňované informace byly v souladu se zákonem, například o ochraně osobních údajů.

Co bude, ne co bylo

Pravidla pro zadávání veřejných zakázek chtějí radní představit do jara, spolu s programovým prohlášením. „Rada také rozhodla o změnách vydávání radničního periodika. Znojemské listy budou napříště vycházet jako měsíčník a budou informovat více o tom, co bude, než o tom, co bylo,“ doplnil Jajtner.

V sousedních okresech, nebo třeba i v Moravském Krumlově či Hrušovanech nad Jevišovkou, radnice usnesení rady zveřejňují pravidelně už několik let.
V Břeclavi začali od sklonku loňského roku současně s pozvánkou na zastupitelstvo publikovat i materiály, které budou zastupitelé projednávat. „Chceme být maximálně otevření a zveřejňovat vše, co nám zákon umožňuje. Změnili jsme praxi z minulého období jednak v tom, že zveřejňujeme podrobnější program zastupitelstva a současně na web města dáváme i příslušné podklady,“ uvedl starosta Břeclavi Oldřich Ryšavý.

Jak dodal, zástupci Břeclavi pracují i na novém způsobu zveřejňování zakázek a výběrových řízení.

Průhlednější veřejné zakázky

Podobná situace je v Třebíči. „Usnesení rady město zveřejňovalo i v minulých obdobích, podobně i videozáznamy z jednání zastupitelstva. Novinkou jsou právě podklady pro zastupitelstvo, které zveřejňujeme od prosince. Nové vedení města rovněž pracuje na zprůhlednění veřejných zakázek,“ sdělil mluvčí třebíčské radnice Ivan Přibík.

Dlouhou zkušenost s rozšiřováním otevřenosti radnice má starosta Semil Jan Farský. „Usnesení rady město zveřejňuje od doby, co to internet umožňuje. Pět let také publikujeme všechny podklady pro jednání zastupitelstva. Byla to naše iniciativa ještě v době, kdy jsme byli v opozici. Zavedli jsme pak i zveřejňování úplného videozáznamu z jednání zastupitelů,“ doplnil Farský.

Semilská radnice také třetím rokem kompletně zveřejňuje své veřejné zakázky i dokumentaci o výběru firem včetně smluv. „Jen za poslední týden jsem směrnici pro náš systém posílal deseti obcím, celkem už se o něj zajímalo na čtyřicet měst i vesnic,“ připomněl starosta.