Od Třebíče je polské město Kielce vzdálené přibližně pět set kilometrů. Třebíč má v plánu vyslat tam například své studenty. „Kromě výměny zkušeností v oblasti kultury a rozvoje města přemýšlíme o výměnných pobytech mládeže. Máme několik středních škol s technickým zaměřením, rozšiřují se nové obory v oblasti energetiky. Řada třebíčských firem má také zájem o navázání obchodní spolupráce s podnikateli a firmami z partnerských měst,“ vyjmenoval hlavní důvody spolupráce třebíčský místostarosta Miloš Hrůza, který s městem Kielce podepsal spolupráci v polovině července.

Doleva z Nádražní ulice v Třebíči už neodbočíte.
Další dopravní komplikace v Třebíči: začaly práce na křižovatce pod nádražím

Partnerství iniciovala Třebíč, polské město ho uvítalo. „Máme dobré zkušenosti se zahraničními partnerskými městy, zejména v kulturní a ekonomické oblasti. Vzájemně se inspirujeme při využití moderních technologií v řízení města a dalších oblastech,“ potvrdil starosta města Kielce Bogdan Wenta.

O partnerském městu Kielce
Kielce jsou hlavním městem Svatokřížského vojvodství ve středním Polsku, rozkládající se u řeky Silnica. V minulosti se tam těžil vápenec a kovové rudy, nyní jsou Kielce významným kulturním a obchodním centrem. Ve městě je pět přírodních rezervací, v nejbližším okolí je Świętokrzyský národní park, jehož pestrou geologickou strukturu prezentuje Muzeum geologických sbírek. Na okolních svazích je několik lyžařských vleků. Zajímavá je také malá přírodní rezervace Kadzielnia (bývalý lom) přímo v centru města. V jižní části bývalého lomu Kadzielnia byl vybudován jeden z nejpozoruhodnějších amfiteátrů v Polsku, kde se pořádá mnoho koncertů a festivalů. Kielce mají také významné výstaviště pro pořádání veletrhů, mnoho galerií a architektonických památek. Zdroj: město Třebíč