Recese, která už více než týden rezonuje nejen po celém Česku, ale třeba i v Polsku, se promítla i do třebíčského prostoru. „Připadalo nám to jako klasický cimrmanovský humor, je to takové něžné,“ vysvětlila třebíčská mluvčí Irini Martakidisová, proč město přikročilo k této legrácce.

Martakidisová zároveň dodala, že se jedná o naprostou výjimku. „My se k těmto internetovým memům normálně nepřipojujeme. Ale když podobným způsobem reagovala třeba i armáda nebo americká ambasáda, řekli jsme si, že to tentokrát taky uděláme,“ podotkla mluvčí.

Na Zemi Františka Josefa by mohly zavlát české vlajky. Jako třeba na Sloupovém mysu, odkud pochází tato kresba Julia Payera.
Nejen Královec, i Země Františka Josefa: část Ruska pojmenovali kdysi po Brně

Třebíč svůj humorný kousek ale vymyslela do detailů. Tento vtípek totiž nesdílí pouze na facebookovém profilu. Na oficiálním webu města je Královec uvedený opravdu jako partner Třebíče. Odkaz z webových stránek směřuje na visitkralovec.cz, což je hlavní internetový portál českých recesistů. Tento portál je psaný v angličtině a tvrdí, že Královec je český a 97,9 procent jeho obyvatel se v referendu rozhodlo připojit k České republice.

Recese, jejímž středobodem je Královec, rusky Kaliningrad, vznikla poté, co Rusko na okupovaných ukrajinských územích provedlo zmanipulovaná referenda o připojení těchto oblastí k Ruské federaci. Na základě toho vznikla iniciativa, která Královec coby ruskou exklávu připojuje k České republice. Organizátoři iniciativy vycházejí z toho, že Královec ve 13. století založili křižáci na počest českého krále Přemysla Otakara II. Později byl Královec coby Königsberg součástí německého Východní Pruska, po druhé světové válce území anektoval Sovětský svaz.