„Druhá lhůta byla v minulosti ještě delší," připomněl místostarosta Třebíče Milan Zeibert, který má komunální služby ve vedení města na starosti.

„To je nesmysl. Kdy naposledy vydržel sníh v Třebíči déle než pár dní? I ten dnešní bude do večera pryč," diví se Petra Svobodová z Třebíče.

Mnohem rozumněji jsou přitom v Třebíči nastaveny limity pro sjízdnost silnic. Komunikace s nejnižší prioritou zvládnou v Třebíči uklidit do čtyřiadvaceti hodin. Na první dvě kategorie mají dokonce pouze čtyři a dvanáct hodin.

V okolních městech však mají lhůty pro úklid sněhu či náledí násobně přísnější. Často pouze v hodinách. „Chodníky v prvním pořadí musí být schůdné do šesti hodin a ve druhém do dvanácti hodin," oznámila Petra Holíková, která má na starosti úklid komunikací na městském úřadu ve Znojmě.

Jen o několik hodin vyšší limity mají ve Žďáru nad Sázavou, kde pro první kategorii platí lhůta deset hodin a pro druhou pouze čtyřiadvacet hodin. A podobně v Havlíčkově Brodě dělí chodníky do tří kategorií. Lhůty pro ně jsou čtyři, dvanáct a osmačtyřicet hodin.

Vyhrané soudy

Přestože součet kilometrů uklízených chodníků nemusí být ve všech městech stejný, třebíčská lhůta dvou týdnů ostatní převyšuje mnohonásobně. Na přemrštěný limit doplácí ti, kteří se na neuklizeném chodníku zraní a chtějí se poté s městem soudit o náhradu škody. „Od roku 2009 město nevyplatilo žádné odškodnění za pád člověka na neuklizeném chodníku. Dvakrát byly případy u soudu a v obou případech město soud vyhrálo," řekla mluvčí třebíčské radnice Irini Martakidisová.

To byl také případ Andreje Lukše, který si na neuklizených zledovatělých schodech mezi ulicemi Energetiků a Mládežnickou zlomil nohu, když šel zaplatit poplatek na městský úřad. Po městu žádal u soudu čtyřiašedesát tisíc korun za škodu, která mu vznikla tím, že nemohl pracovat.

Možná změna

Přestože soudce Jan Kolba jeho žalobu zamítl, lhůta čtrnácti dnů se i jemu zdála přemrštěná. „Vzhledem k tomu, že do dané kategorie spadá naprostá většina chodníků, jeví se lhůta jako excesivně dlouhá," sdělil Kolba. Dodal však, že přihlédl i k faktu, že schody byly ošetřeny za dva a půl dne.

Právě vyjádření soudce ve zmíněném případu možná konečně pohne s vedením města, aby s předimenzovanou lhůtou něco udělalo. „Budeme s ní muset v budoucnu něco dělat. Neřeknu nyní kdy a jak, ale měla by se změnit," potvrdil místostarosta Třebíče Milan Zeibert. Že je limit čtrnácti dnů pro zimy, které v posledních letech na Třebíčsku vládnou, vysoký, uznal i on. „Je pravda, že tak dlouho u nás sníh ani kalamitní situace nejsou," souhlasil Zeibert.