Jeho výhodou by měla být snadná dostupnost, srozumitelnost a aktuálnost. „Každý si tam okamžitě může udělat obrázek o tom, jak vypadá aktuální hospodaření města. I s tím, za co město nejvíce utrácí po kapitolách, po odvětvích po odborech," informoval místostarosta Třebíče Pavel Pacal.

Díky aplikaci se tak dozvíte, kolik například stojí opravy a údržba silnic. Pokud byste však chtěli vědět, kolik stála oprava vozovky ve vaší ulici, máte smůlu. Takovou možnost, kterou nabízí například podobná aplikace v Novém Městě na Moravě, třebíčský klikací rozpočet neumožňuje.

„Je to věc, o které budeme uvažovat do budoucna," řekl Pacal. A dodal, že rozšířená verze byla městu nabízena za čtvrt milionu korun. Ta současná podoba stála šedesát tisíc.

„V této fázi jsme potřebovali, aby bylo aktuální čerpání rozpočtu v reálném čase. Aby bylo viditelné pro zastupitelstvo i pro veřejnost. Tu nadstavbu připravujeme, přemýšlíme o ní, " dodal místostarosta.

Zda se občané rozšíření dočkají do konce volebního období, však nedokázal říci. „Byli bychom rádi, ale nedokáži to nyní odhadnout. Konkrétní cíl nemáme," vysvětlil Pacal. „Ale to je zrovna věc, která lidi nejvíc zajímá," myslí si občan Pavel Hájek.

Nová podoba rozpočtu na internetu není podle Pacala přínosem jen pro občany města, ale také pro zastupitele. „Dříve dostávali informace o plnění rozpočtu čtvrtletně písemně, teď je budou mít kdykoli k dispozici, městu navíc odpadne nákladná příprava písemných materiálů," sdělil Pacal.

Reálná data o čerpání rozpočtu budou aktualizována podle schválených rozpočtových opatření vždy k začátku nového měsíce. „Lidé mohou zjistit, nejen jak probíhá čerpání peněz podle jednotlivých odborů, ale také jak se investuje například do sportovních zařízení, což se prolíná do několika odborů," doplnil místostarosta Pacal.

FRANTIŠEK VONDRÁK + ČTK