„Celkový náklad byl dva a půl tisíce kusů bankovek. Do Třebíče dorazilo dva tisíce kusů, zbylých pět set kusů si ponechala italská firma, která je vyrobila, pro prezentaci,“ vysvětlil předseda Spolku za starou Třebíč Martin Herzán.

Právě on je autorem návrhu. „ Popravdě řečeno, nyní je ta nejhorší možná doba pro vznik takového předmětu. Obchody jsou zavřené, lidi mají jiné starosti a černé myšlenky. Přesto jsme do toho ale šli, kouzlo je právě v tom, že i v beznadějné době vzniklo něco pěkného a netradičního,“ uvedl Martin Herzán.

Unikátní suvenýr se líbí i veřejnosti. „Pro Třebíč je to čest, že se naše bazilika a věž stojí po boku dalších významných evropských památek, které zdobí zadní stranu,,“ mínila Pavla Sýkorová z Třebíče.

Bankovky si zájemci mohou koupit v knihkupectví Jakuba Demla v Třebíči, které má v době pandemie výdejní místo. „Cena jednoho kusu je devětadevadesát korun. Každý exponát je v pevné ochranné plastové fólii a má vlastní originální číslo nebo hologram. Jsou vyrobené v nejvyšší kvalitě na úrovni platných bankovek západního světa, aby měly svoji sběratelskou hodnotu,“ doplnil Herzán.