O nákupu rozhodla městská rada. Práce zesnulého malíře Kremláčka město získá od dědiců, kteří městu kompletní pozůstalost nabídli.

„Snažili jsme se, aby se dílo nerozuteklo po celé republice, případně do zahraničí. Dědicové měli zájem přenechat dílo městu Třebíč. Jsme velmi rádi, že tato unikátní sbírka zůstane v majetku města,“ zmínil starosta Pavel Pacal.

Sbírka zatím zůstane uložena na bezpečném místě. „Do budoucna plánujeme využívat ji při výstavách. Aktuálně nemáme žádný volný prostor, kde by bylo dílo vystaveno, ale je to pro nás inspirace do budoucna,“ doplnil Pacal. Plány na vybudování nové galerie podle něj existují, ať už ze strany města, tak soukromých subjektů. Konkrétní ale být nechtěl.

Josef Kremláček

Narodil se 5. března 1937 v Třebíči.

Zemřel 22. června 2015 v Třebíči.

Je autorem ilustrací v bezmála sedmi desítkách knižních titulů pro domácí a zahraniční nakladatele. Získal nakladatelské a veletržní ceny u nás, v Bulharsku a v Rakousku. Je zastoupen v uměleckých sbírkách muzeí a galerií v České republice, Maďarsku, Bulharsku, Portugalsku, Chile, Argentině, Belgii, Francii, Itálii a Japonsku. Uskutečnil přes sedm desítek samostatných výstav.

Na počátku roku radnice zveřejnila záměr na vybudování stálé expozice třebíčských malířů Josefa Kremláčka, Vlastimila Tomana a Ladislava Nováka. Zvažovala možnost umístit ji v bývalém rabinátu na Tichém náměstí u přední synagogy. Budovu tehdy městu nabídla církev husitská, z plánů ale sešlo.

„V této chvíli se to dál neřeší, Církev husitská, které bývalý rabinát patří, se snaží na opravu sehnat peníze. My samozřejmě hledáme i nadále možnosti, kam díla třebíčských umělců umístit,“ poznamenal místostarosta Miloš Hrůza.

Malíř, grafik a ilustrátor Josef Kremláček zemřel v červnu 2015 ve věku 78 let. Mezi ilustrátory vstoupil koncem šedesátých let obrazovým doprovodem slavného románu Daniela Defoe Robinson Crusoe. Postupem let si vypracoval zcela osobitý výtvarný styl. V Třebíči, v níž vyjma studentských let prožil celý život, vznikla většina jeho mimořádných děl.