Celkem 547 trestných činů. Takovou bilanci má za loňský rok druhé nejlidnatější město Vysočiny. Třebíč i celý třebíčský okres patří podle dat k místům s nejnižší mírou trestné činnosti ze srovnatelně velkých měst v republice. Zároveň se policii daří většinu případů odhalit a viníka vypátrat. Podvody na internetu jsou aktuálně největší hrozbou.

„V poslední době jsou tři z pěti trestných činů na Třebíčsku internetové podvody. Většina z nich je vedená ze zahraničí,“ uvedl ředitel územního odboru Policie ČR v Třebíči Aleš Indra. Majetková trestná činnost se podle něj přesouvá do virtuálního prostředí a vypátrat viníka z ciziny bývá prakticky nemožné.

Policejní fotografie k případu kradených aut.
Za spolčení se zlodějem aut hrozí policistovi vězení. Kradli i na Vysočině

Podle policistů je velmi důležité, aby lidé byli mimořádně opatrní při internetových transakcích. Platí přitom jednoduchá, ale velmi důležitá pravidla.

Jak se podvodům ve virtuálním prostředí bránit:
• neklikejte na odkazy zaslané lidmi, které osobně neznáte
• nikdy nesdělujte žádné údaje ke svému internetovému bankovnictví
• když něco prodáváte, kupujícímu stačí, aby znal číslo vašeho účtu, na který pošle peníze za vámi nabízené zboží
• pokud odesíláte jakoukoliv platbu, pečlivě se ujistěte, komu ji posíláte
• žádná banka ani žádná jiná instituce vás nikdy nevyzve k převodu vašich peněz z důvodu napadení vašeho účtu. Pokud vás někdo s tímto kontaktujte, nedělejte to
• nákupy na internetu provádějte pouze na známých a ověřených portálech, pokud si nejste jistí, zboží si nechte poslat na dobírku