Připravovaná expozice bude na první pohled muzeem, ale ve skutečnosti vzdělávacím centrem pro děti i dospělé. V Evropě existují již desítky těchto IQ center neboli science center.


Už nikdy nuda


„Celosvětovým trendem je zatraktivnění exponátů a expozic. Cílem je bavit a současně se vzdělávat, nabídnout lidem něco nového,“ nastínil Bedřich Mozor, vedoucí radničního oddělení rozvoje.


Budova takzvaného předzámčí patří městu. Tvoří vstupní bránu do celého zámeckého areálu, ve kterém se nachází bazilika svatého Prokopa, památka UNESCO. Předzámčí však chátrá. Po problémech s projektem Bono Publico stojí zatím nevyužité.


Návrh interaktivní expozice zpracoval pro město děkan Filozofické fakulty Univerzity Karlovy Michal Stehlík. Své libreto nazval Dějiny na dosah ruky. Tři základní témata zpracoval děkan Stehlík takto: Jak vznikají věci, Jak se staví svět a Jak se žije v dějinách.


První část, tedy řemesla, by měla představit návštěvníkům, jak žili lidé v období mezi 15. a 19. stoletím. Ukáží se profese jako bednář, kolář, mlynář, tkadlec, písař nebo tiskař.


Vyzkoušej to sám


Malý nebo velký návštěvník si na místě třeba vyzkouší, jak se stavěly sudy. Do ruky dostane obruče, kladívka a palice. K tomu se dozví o významu ukládání potravin, vody a vína v minulosti. Z reproduktorů se bude linout dobová hudba.


Druhá část představí architekturu, stavební vývoj a slohy. To vše v návaznosti na místo a region. Počítá s velkými atraktivními modely budov. „Dětští návštěvníci by měli pochopit, v jaký poměrech lidé žili, do jaké míry byly tyto role v dějinách nezměnitelné a jakým způsobem probíhal život – všední den v těchto rolích napříč staletími,“ sdělil Michal Stehlík k třetí části expozice.


Pokud vše půjde hladce, dostane radnice dotaci Evropské unie v březnu příštího roku. Z celkových nákladů kolem 60 milionů korun bude tvořit 92,5 procent nákladů. Od léta 2010 do roku 2011 potom proběhne rekonstrukce budovy a instalace expozic.


Expozici bude podle Bedřicha Mozora provozovat pravděpodobně Městské kulturní středisko.