První okruh začíná u zastávky MAD u třebíčské polikliniky a vede kolem Pekelného kopce. Druhý, se začátkem u Týnského rybníka, provede milovníky bílé stopy podél Bažantnice. Oba jsou přibližně dvanáctikilometrové.


Až nasněží, stopu začne pravidelně upravovat rolba Poncin s připojeným stopovačem, vždy na začátku víkendu.


„Pro začátek uvažujeme s pravidelnou údržbou tak, aby stopy byly připraveny na páteční odpoledne, v sobotu a v neděli už od ranních hodin. V případě ideálních sněhových podmínek jsme ale připraveni zasáhnout operativně,“ popsal předseda TJ Spartak Třebíč Petr Šebek.


Vyznavači pohybu na běžkách, kterých se v zimě kolem Třebíče prohání nepočítaně, novinku vítají.


„Určitě trasy vyzkouším. Doufám, jen že je nerozjezdí traktory a stroje, jako se to stávalo v minulých letech na Pekelňáku,“ podotkla sportovkyně Alena z Třebíče.


Sen trval tři roky


Mapu trasy lyžaři naleznou na informačních tabulích. Ty jsou rozmístěny na třech místech u začátků cest; nedaleko polikliniky, na hrázi Týnského rybníka a u závory za novým hřbitovem. Na tabulích jsou popsána i pravidla pro užívání protažených běžeckých stop.


K dispozici jsou i tištěné mapky s popisem obou okruhů. Mapky jsou k mání zdarma v informačních centrech, ke stažení jsou také na adrese www.okolo.cz.


Projekt zrál v hlavách příznivců bílé stopy tři roky. Přivést do konkrétní podoby se jej podařilo až nyní. Byl to sen mnoha Třebíčáků. Přemýšleli jsme o něm dlouho,“ řekla Kristýna Vohlídková ze Skupiny ČEZ, která je generálním partnerem projektu. Úpravu tras bude zajišťovat TJ Spartak Třebíč. „Od projektu očekáváme, že přispěje ke zatraktivnění zimní turistické sezony v okolí Třebíče. Zlepší se tak podmínky pro sportovní vyžití obyvatel. V případě dobrých sněhových podmínek může tato aktivita přispět ke zvýšení návštěvnosti Třebíče v zimní sezoně a v neposlední řadě k propagaci města Třebíč jako zajímavého turistického cíle,“ podotkl mluvčí JE Dukovany Petr Spilka.


Pokud budou sněhové podmínky přát a zájem lyžařů potrvá, bude možné okruhy ještě rozšířit nebo upravit.


ČEZ do budoucna uvažuje o podpoře dalších upravených cest. „Nabízí se směr na Kožichovice a Třebenice,“ naznačil Spilka.

Trasy on line v okolí
Nejvíce strojově upravovaných lyžařských tras na Vysočině naleznou běžkaři na Žďársku. V okolí Nového Města na Moravě, Žďáru nad Sázavou a Bystřice nad Pernštejnem se při dobrých sněhových podmínkách upravují stovky kilometrů tras. Na adrese lyzovani.nmnm.cz je k dispozici online služba sledování rolby přímo v terénu. Díky ní mohou lyžaři okamžitě zjistit, zda již rolba vyjela, kde se právě pohybuje a jakou trasu upravuje.. Zimní běžecké okruhy naleznou milovníci bílé stopy i v České Kanadě. Trasy jsou vyznačeny a upravovány mezi Slavonicemi, Novou Bystřicí a Kunžakem.