Pořadatelé počítají s tím, že se do Třebíče sjede množství návštěvníků, a proto i městské autobusy budou jezdit zadarmo. „Je to zároveň kvůli tomu, že máme Evropský týden mobility. K němu se město každoročně hlásí, přičemž v té době bývá městská autobusová doprava vždy zdarma. Nyní se to tedy potkalo i s těmito slavnostmi,“ uvedl starosta Pavel Pacal.

Tento týden zároveň patří i Dnům evropského dědictví, a proto i třebíčské památky budou o víkendu zcela zdarma. Kromě „unescové“ baziliky svatého Prokopa a židovských památek své brány dokořán otevře například i větrný mlýn či rozhledna na Kostelíčku. „U příležitosti otevření náměstí se zpřístupní zdarma další expozice nebo galerie a výstavní síně ve městě. Včetně zcela nové expozice Zmizelá Třebíč v budově Předzámčí,“ doplnila Jana Vyhnalová z infocentra v třebíčské bazilice.

Zámek v Náměšti ovládli Španělé a Kolumbus objevil Ameriku
VIDEO: Zámek v Náměšti ovládli Španělé a Kolumbus objevil Ameriku, podívejte se

Do přípravy kulturních akcí se zapojí i různé třebíčské spolky. Například před Zadní synagogou se v pátek a v sobotu večer uskuteční série koncertů, které organizuje kulturní sdružení Fšem.