VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Třebíč bude i letos hospodařit se schodkem

Třebíč – Třebíč bude v letošním roce hospodařit se schodkovým rozpočtem. Rozhodlo o tom městské zastupitelstvo. Rozpočet schválilo v poslední lednový den nadpoloviční většinou čtrnácti hlasů. A to i přesto, že doporučení finančního výboru tentokrát nezaznělo.

1.2.2013 2
SDÍLEJ:

Třebíčské zastupitelstvoFoto: Michaela Hasíková

„Nepřijali jsme žádné usnesení. Z šesti členů výboru byli tři pro, dva proti a jeden se zdržel," řekla předsedkyně výboru Irena Hejzlarová (TOP 09).
Schodek rozpočtu pro letošní rok je 53 milionů korun. Místostarosta Pavel Pacal (Pro Třebíč) argumentuje loňským rokem. Tehdy činil rozpočtový schodek 99 milionů korun a hospodaření města nakonec skončilo s přebytkem 35 milionů korun. Místostarosta si věří i letos. Město v roce 2013 očekává 25 milionů korun z dotací a dalších 10 milionů se mu má vrátit na DPH ze stavební akce na Laguně. „Celkem se tedy městu vrátí 35 milionů zpět a očekáváme, že stejně jako v roce 2012 úsporou při soutěžích dojde k tomu, že rozpočet města bude opět vyrovnaný, ne-li přebytkový," řekl Pacal.

Do staveb město v roce 2013 investuje 129 milionů korun, oproti roku 2012 o 27 milionů korun méně. Prioritu má dostavba plaveckého areálu Laguna, která spolkne 44 milionů korun. Nový aquapark se má otevřít už na konci roku. Pokračující regenerace sídliště v Borovině bude stát devět milionů korun, zateplení a výměna oken v Základní škole Kpt. Jaroše 10 milionů korun, opravy mostů v Poušově pět milionů korun, stavební úpravy v ulice Kollárova také pět milionů korun. Čtyři miliony jsou v rozpočtu nachystány na zahájení přestavby objektu v borovinské fabrice na nový dům dětí a mládeže, stejná suma půjde na revitalizaci sídliště Horka-Domky i na zkapacitnění odbočovacího pruhu v ulici Velkomeziříčská.

Miliony pro plavecký areál Laguna odpočátku kritizují jak někteří zastupitelé, tak i část obyvatel města. „Máme za to, že peníze může město investovat jinak," přišel zastupitelům ve čtvrtek zopakovat místní Zdeněk Štajnc, který už před časem sepsal petici a žádal zastavení nákladné stavby.

Neúnavným odpůrcem Laguny je i zastupitel Jaromír Barák, který původně kandidoval se starostou Heřmanem, dnes ale vystupuje jako oponent radnice. „Mé výhrady směřují k dotacím provozovatelům městského majetku, konkrétně provozovatelům Laguny," řekl.

Na ostatní nezbude

Svůj názor přidala i Julie Dolejší (KSČM): „Spočítáme-li pět hlavních investičních akcí, spolknou více než 60 procent čerpání. Na ty ostatní  zbývá velice málo. Majetek města chátrá a my vědomě tyto záležitosti přehlížíme." Příjmová složka rozpočtu je podle Dolejší nadhodnocená. Vedoucí finančního odboru David Vojtan to ale vyvrátil, lednová čísla podle něj ukazují, že příjmy jsou nastaveny reálně.

Celkový objem rozpočtu města pro rok 2013 představuje sumu 578 milionů korun. „Nepočítáme s tím, že by ekonomika našeho státu rostla. U příjmů města dosahuje rozpočet úrovně z roku 2007, což byl poslední silný rok před nástupem krize. U provozních výdajů neplánujeme ve srovnání s rokem 2012 žádné navýšení, dochází dokonce k lehkému snížení," řekl Pacal.

I přes nižší příjmy města se podle místostarosty počítá se zachováním finanční podpory organizacím a službám. „Rozhodli jsme se pokračovat v podporách v podobě, v jaké fungovaly dosud. Příspěvky budou na stejné či jen lehce snížené úrovni. Největším provozním výdajem v roce 2013 zůstává městská autobusová doprava, což představuje částku 39,5 milionů korun," řekl Pacal.

Autor: Luděk Mahel

1.2.2013 VSTUP DO DISKUSE 2
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Běla Krejčová, Nevcehle, 14. října 2017, 3900 g, 52 cm
10

Podívejte se na další miminka z třebíčské porodnice a hlasujte v anketě

Pavel Kováčik.

Výsledek voleb hodnotím velmi špatně, reagoval lídr komunistů na Vysočině

V odlehlých vsích zvítězil Okamura. Moc jiných politiků se tam nehrnulo

Třebíčsko - „Jsem z toho zděšený,“ okomentoval starosta malých Lovčovic u Jemnice Josef Kolář výsledky voleb ve své vesnici. Zvítězilo tam hnutí SPD Tomia Okamury se ziskem 27,65 procent hlasů. Na Třebíčsku se tomuto politickému uskupení vůbec dařilo. S 11 procenty bylo druhé v pořadí. Na Vysočině přitom SPD skončilo čtvrté a na sousedním Žďársku dokonce sedmé.

Je to úžasný výsledek, který jsme na Vysočině nečekali, říká nová poslankyně ANO

Náměšť nad Oslavou – Do Sněmovny se dostala za hnutí ANO na Vysočině také Monika Oborná, osmadvacetiletá projektová manažerka v zemědělství z Náměště nad Oslavou. Kraj tak má nyní čtyři poslance oproti dřívějším dvěma. Hnutí Andreje Babiše tu získalo 28,63 procent hlasů a převálcovalo dříve dominantní sociální demokracii.

Hodnocení voleb: Zklamání i naděje politiků

Vysočina - Politici a odborníci z Kraje Vysočina komentují výsledky voleb

Lídr TOP 09 na Vysočině se obává ztráty demokracie

Vysočina - Strana TOP 09 se do poslanecké sněmovny dostala takříkajíc s odřenýma ušima.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení