Myslí si to i čtyřicetiletý Jan Nováček z Třebíče. „Asi už jsem fakt starý, ale my prostě každou zimu hrávali na Kuchyňce nebo Boroviňáku hokej. Chodili jsme i na jezírko do Libušáku, a když fakt přituhlo, tak i na řeku. Přitom je to jen něco přes dvacet let,“ kroutí hlavou Nováček. „Ochlazení v tomto týdnu je spíš pro smích. Tak teploměr klesl na deset pod nulou, no bóže,“ podotýká mladý Třebíčan.

Ten ve svém výčtu jmenoval jen několik vodních ploch, které se dříve v Třebíči měnily v kluziště. Nejlepší podmínky mívaly děti z Podklášteří a Týna, kde Týnský potok napájí hned několik rybníků. Ty z větší části leží v údolí krytém kopcem Hrádek. Díky tomu je zde dostatek stínu a ledový vzduch z těch hořejších „stékal“ údolím dolů. Na nejspodnějším Babáku, jak Třebíčané od nepaměti přezdívají rybníku Baba, se proto dalo bruslit ještě dlouho do jara. Spousta dětí také vyrážela na Lubí či nedalekou Markovku.

Ledovou plochu v Třebíči provozuje baseballový klub Třebíč Nuclears.
Na třebíčské Hvězdě se opět po roce bruslí

Asi nejpopulárnějšími rybníky bývaly ten Borovinský a Kuchyňka na Podklášteří. „Já si pamatuji Kuchyňku, když Týnský potok, který ji napájí takovou tou odbočkou, býval ještě nezakrytý. Potok tekl místy, kde jsou teď nad Kuchyňkou garáže a pak zhruba v místech poblíž dnešního Domova pro seniory v Koutkově ulici,“ vzpomíná Bedřiška Bobková, která jako malá holka bydlela v ulici U Kuchyňky.

„Tehdy to byla poslední ulice v Třebíči. Jako malé holky jsme se v potoku cákaly a v zimě na Kuchyňku chodily bruslit. Taky si vzpomínám, jak se z Kuchyňky vysekávaly velké kusy ledy pro chlazení piva v třebíčském pivovaru,“ dodává Bobková. Kuchyňka je nyní zamrzlá a bruslit se na ní dá, jenže je v ní málo vody. Zatímco ještě poměrně nedávno zde led každou zimu pokrýval celou velkou plochu rybníka a proháněly se po něm stovky dětí, nyní je pohled na ztichlý ledový příkrov spíše smutný.

Kočky z Chlupaté kavárny v Třebíči.
VIDEO: Tři měsíce kočičí kavárny v Třebíči? Lidé pomáhají adopcemi i penězi

V Třebíči se však nebruslilo jen na rybníku či na řece. „Já bydlel v Domcích. Tam žádná velká vodní plocha není, nejblíž jsme to měli na jezírko v Libušáku. Ale to v poslední době vůbec nezamrzá. Starší kluci z Domků proto stříkali vodu na betonové plochy mezi paneláky, čímž vzniklo fajn kluziště. My menší spíše chodili bruslit na mokřady přesně do míst, kde je teď kluziště na Hvězdě. Jenže tehdy to byl normální led, kdežto teď se musí vyrábět uměle,“ usmívá se Lukáš Pokorný.

Právě na Hvězdě kdysi dávno býval Vídeňský rybník. „Ten zanikl snad ještě za Rakouska-Uherska, ale prameny tam zřejmě zůstaly a voda vzlínala. Vtipné bylo, že se pak bruslilo mezi stromy, které tam tehdy rostly. O něco později na té ploše vzniklo malé škvárové hřiště a voda zmizela. Ale zase se objevila na druhé straně pole, směrem k poliklinice, kde je dnes dětské baseballové hřiště. Takže jsme hrávali hokej tam,“ ukazuje Pokorný na fotografie ze svého archivu.

V Třebíči a nejbližším okolí je zhruba dvacet míst, kam se dříve chodilo bruslit. Čtenáři Deníku mohou v anketě na webu zvolit svoji nejoblíbenější ledovou plochu. Těšíme se na vaše hlasy.