„V covidové době to pro nás bylo ale velmi složité, někteří byli v karanténě, báli se chodit do práce, naše kavárny jsme měli zavřené. Někteří handicapovaní zaměstnanci dostali vzhledem ke složité situaci část mzdy vyplacenou v hotovosti. A to je ten problém, který způsobil to, že jsme přišli o dotaci na současná pracovní místa,“ sdělila ředitelka centra Petra Tučková s tím, že centrum může o dotaci znovu zažádat až v lednu 2022, kdy už by měla být tato administrativní chyba vyřešena.

Barevný svět provozuje denní stacionář, sociální rehabilitaci a chráněné bydlení v Třebíči a Hrotovicích, nad rámec toho vytváří i chráněná pracovní místa. Na ta může dostávat od úřadu práce 75% dotaci na mzdu. Někteří zaměstnanci jsou ale mentálně postižení a ani nemohou zacházet s penězi na účtu. Kvůli tomu, že jim Barevný svět vyplatil mzdu v hotovosti, přišlo centrum od července o půlroční dotaci na mzdy i statut zaměstnavatele pro chráněná pracovní místa. Zmíněných 1,2 milionu korun mělo směřovat ke dvacítku klientů a pět jejich asistentů.

Film, v němž vystoupí sami klienti

Barevný svět se ale rozhodně nevzdal a snaží se peníze sehnat svépomocí. Vyhlásilo veřejnou sbírku, do níž mohou občané přispívat, oslovilo i sponzory z řad firem. Další z možností, jak získat peníze, bude benefiční koncert zpěvačky Nadi Válové, který proběhne 7. října od 19 hodin v třebíčské Pasáži.

„Budeme rádi, když výtěžek z této akce pokryje aspoň měsíční náklady na provoz, které činí zhruba 200 tisíc korun,“ nastínila Petra Tučková. „Na koncertu ale nevystoupí pouze zpěvačka Naďa Válová, návštěvníci se mohou těšit i na film o Barevném světě.“

Tento asi desetiminutový snímek natočili filmaři Petr Palovčík a Jiří Bednařík k patnáctým narozeninám centra. Ty měl Barevný svět už loni, kvůli covidové pandemii však na premiéru filmu nedošlo.

„Ve snímku vystupují sami naši klienti,“ prozradila ředitelka. „Představí Barevný svět ze svého pohledu a ukážou jeho jednotlivé služby.“

Centru Barevný svět pomůže každý, kdo si na koncert koupí vstupenku za 333 Kč. Přímo na akci budou návštěvníci moci přispívat i do pokladničky v rámci veřejné sbírky, chybět ale nebude ani dražba výrobků, které vytvořili klienti Barevného světa.

„Ještě máme několik vstupenek k dispozici, ale věříme, že ty rychle zmizí. Kdo tedy stále přemýšlí, zda přijít, ať neváhá,“ usmívá se Petra Tučková, která situaci čelí s veselou myslí. „Návštěvníci koncertu musí počítat s opatřeními, která nyní doprovázejí všechny podobné akce. Musí se tedy prokázat buď očkovacím certifikátem, antigenním testem nebo potvrzením o prodělání nemoci.“

Dennímu centru Barevný svět lze přispívat i pomocí účtu 2300839114/2010, který je zatím otevřen do 31. října 2021. Bude-li to však nutné, centrum jeho účinnost prodlouží.