„Máme v něm pouze pevná data, kterými si jsme jisti. Během roku pak už jen upravujeme přijaté dotace a spíše drobné věci," řekl jemnický starosta Miloslav Nevěčný (ODS). Zvyklost neporušili ani třebíčští zastupitelé. Ve čtvrtek totiž schválili rozpočtové provizorium. Řádný rozpočet jim rada předloží až v závěru ledna. „Je to historická zvyklost, s níž není vůbec žádný problém. Máme navíc k dispozici co nejpřesnější údaje o hospodaření v předcházejícím roce," vysvětlil starosta Třebíče Pavel Janata (KDU-ČSL).

Objemově nejvýznamnější investiční akcí v roce 2016 bude v Třebíči podle Janaty nákup více než osmi hektarů pozemků pro novou průmyslovou zónu na okraji města na výpadovce na Velké Meziříčí. Provizorium a budoucí rozpočet bude pro tento případ počítat se třiceti miliony korun. Další důležitou akcí bude zasíťování pozemků pro výstavbu rodinných domů v lokalitě Brněnská východ. „Počítáme s výdaji kolem 19 milionů korun," řekl třebíčský starosta. Důležitá bude také stavba nového útulku pro opuštěná zvířata, která se ve městě plánuje už několik let, téměř za devět milionů. Radnice počítá i s revitalizací sídliště Františka Hrubína za sedm milionů a řadou dalších menších investičních akcí.

Schodkový rozpočet

Další rozdíl mezi Třebíčí a Jemnicí je vyrovnanost rozpočtu. Zatímco větší z měst letos hospodařilo se schodkem, když příjmy dosáhly 506 milionů a výdaje 558 milionů, vedení Jemnice předložilo zastupitelům loni i letos mírně přebytkové rozpočty. Pro letošek si město z jihu Třebíčska vytyčilo hospodařit s přebytkem téměř čtyři a půl milionu korun, v příštím roce má rozdíl příjmů a výdajů činit kladných 3,3 milionu korun.

Vedení Jemnice pro letošek žádné velké výdaje neplánuje. Přibližně pět milionů hodlá uvolnit na opravu silnic, mimořádnými výdaji bude pravděpodobně nákup automobilu pro potřeby úřadu v hodnotě 350 tisíc korun, pořízení serveru za půl milionu a také plánovaný výkup pozemků v lokalitě Cvičák za přibližně 760 tisíc korun.

Rozpočet Jemnice pro rok 2016 schválilo všech 19 přítomných zastupitelů. Pochvalně se k němu vyjádřila i opozice. „Nemáme s ním žádný větší problém. Oproti tomu předchozímu se totiž příliš nelišil," připomněl Jiří Kopr (SNK v Jemnici). Při diskusi se zastupitelé pozastavili pouze u navýšení výdajů na veřejnou zeleň na více než čtyři miliony. „Abychom udrželi to, co se vysadilo, budeme muset i kvůli trvajícímu suchu více zalévat. Odhadujeme proto, že se náklady zvýší," vysvětlil místostarosta Petr Novotný (MZRJ). Jedním z větších výdajů bude také rekonstrukce požárního vozidla, které využívá místní jednotka hasičů. Náklady na opravu nejspíš dosáhnou 1,5 milionu korun.

Řádný rozpočet předloží radní Třebíče zastupitelům ke schválení až za měsíc. Podle předběžných odhadů by měly výdaje na investice dosáhnout přibližně 122 milionů korun. Jde o podobnou částku, s jakou počítal rozpočet města na letošní rok.

Další provizorium

Kromě Třebíče vstoupí do nového roku s rozpočtovým provizoriem také Hrotovice. Naopak všechna další města na Třebíčsku už v tuto chvíli mají řádný rozpočet na příští rok. Zastupitelé Jemnice jej schválili jako poslední. Už minulý čtvrtek ho jednomyslně přijali zastupitelé v Náměšti nad Oslavou. Vedení radnice hodlá v příštím roce investovat celkem asi jedenáct milionů korun. Začít stavět by se i za přispění dotací mohla stezka pro pěší, cyklisty a jezdce na in-line bruslích podél řeky Oslavy, další peníze budou směřovat na zateplení Základní školy Husova. Pokud se podaří získat i další grant, je město připravené na stavbu tělocvičny u Základní školy Komenského.

Klasický rozpočet schválili o tři dny dříve než v Náměšti zastupitelé Moravských Budějovic. Radnice chce investovat hlavně do zasíťování pozemku při výjezdu z města ve směru na Znojmo. V budoucnu by tam měla vzniknout nová zástavba rodinných domů. Hospodaření na nadcházejících dvanáct měsíců už mají od středy jasné také v Jaroměřicích nad Rokytnou. Na opravy či údržbu městského majetku má směřovat 28 milionů korun. Část půjde pravděpodobně na projekt na opravu sokolského areálu.

Kamil Černý + čtk