V Borovině se uskuteční sečení pětkrát, v ostatních částech města čtyřikrát do roka.

Radní na nedávné tiskové konferenci zmiňovali dva důvody, proč se rozhodli, že sečení objemného prostoru rozdělí do dvou zakázek.

Podle starosty Pavla Heřmana to umožní i menším místním firmám přihlásit se do výběrového řízení, což by napomohlo zaměstnat především zdejší obyvatele. Podle místostarosty Milana Zeiberta se tak předejde tomu, že by jedna vítězná firma nakonec nemusela objemnou zakázku zvládat. Ostatně s takovou situací má město zkušenosti už z minula. Potvrdil to správce městské zeleně Petr Urbánek: „S firmou Profigreen z Přerova jsme asi po roce spolupráci ukončili, protože trošku přecenili svoje síly. Nejspíš na to neměli dostatek kapacit.“

V Borovině v minulosti prováděla sečení firma Tipa, divize Hortex, loni žďárská firma MP Global. „Firem se tentokrát do výběrového řízení přihlásilo rozhodně více, než tomu bylo v minulosti. A jsou tam přihlášeny i domácí firmy,“ naznačil místostarosta Milan Zeibert.

Změní režim sečení

Jednatel dukovanské firmy Park Jan Souček se minulý týden zmínil: „Uvažujeme o tom, že se přihlásíme do obou výběrových řízení.“ Jejich firma už má za sebou zkušenosti se sečením v severní části města od řeky Jihlavy.

„Zakázka na sečení v Borovině není pro ty nejmenší firmy, zatímco zámecký park by klidně zvládla i menší firma,“ zauvažoval Souček. Běžné sečení trávníku na sídlišti vyjde zhruba na korunu padesát za metr čtvereční. Záleží na tom, je­li trávník často sečený či zanedbaný, cena stoupá s vyhrabáváním, v případě mulčování jde cena dolů.

Proč v Borovině proběhne sečení pětkrát do roka a v jiných částech pouze čtyřikrát, Petr Urbánek vysvětlil: „Díky výběrovému řízení máme v Borovině možnost změnit režim sečení, to u již probíhajících zakázek nelze.“ Pro sečení trávy je prostor města rozdělen do pěti částí.