„Na nových stránkách lidé najdou kromě mapy také stručnou historii výběru vhodné trasy nebo dopravní modely, které ukazují zatížení jednotlivých ulic ve městě v aktuální podobě i v podobě s hotovým obchvatem. Pro srovnání jsme nechali spočítat i dříve zvažovanou variantu,“ popsal hlavní části nového webu starosta Pavel Janata.

Na další části stránek najdou lidé také nejčastější mýty, které o obchvatu kolují. Chybí tam zatím vizualizace, která by ukázala výškové poměry a podobu obchvatu. I ta se tam objeví, až ji nechá Ředitelství silnic a dálnic (ŘsD) zpracovat.
Na web se budou dostávat i aktuální zprávy. „Přidáme tam i zprávu o měření kvality ovzduší na Masarykově náměstí. Jednoznačně z ní vyplývá, že koncentrace polétavých částic tam výrazně překračuje stanovené hodnoty,“ poznamenal vedoucí odboru dopravy Aleš Kratina.

Obchvat Třebíče má stavět stát, prostřednictvím ŘsD a je součástí transportní trasy pro přepravu nadrozměrných nákladů při výstavbě pátého bloku elektrárny Dukovany. Na Vysočině znamená tento transport úpravy trvalého charakteru na mnoha místech. Do roku 2029 by měl být vybudován obchvat Jihlavy, Velkého Beranova, Brtnice, Zašovic, Třebíče a Slavětic. Vláda sice zatím nerozhodla o financování výstavby nového jaderného bloku v Dukovanech, nicméně loni v říjnu schválila úpravy silnic a mostů pro přepravu součástí nových jaderných zařízení.

„Stát má zmapovanou celou trasu přepravy, včetně té lodní; z Hamburku pojede nadrozměrný náklad lodí. Musí brát v úvahu nejen zatížení komunikací, ale také sklon, šířku a podjezdovou výšku. Trasa na území Třebíče státu vyhovuje. Třebíčané ji pak využijí pro rychlejší a pohodlnější dopravu po našem městě,“ doplnil místostarosta Třebíče Vladimír Malý.
Pro přepravu nadrozměrného nákladu by posloužila jihozápadní část obchvatu. Začíná na silnici za Červenou Hospodou, u železniční zastávky v Borovině svede auta tunelem pod starým fotbalovým hřištěm k borovinské továrně, dále ulicí Koželužskou přes Terovské údolí k poliklinice. Trasa obchvatu pak pokračuje ulicí Spojovací.

Ilustrační foto
Navigace dovedla auto do bahna. Žena si ze strachu z šéfa vymyslela přepadení

Třebíčská radnice spustila nové webové stránky obchvat.trebic.cz.Zdroj: Město Třebíč