Náhradní orgán, který pro nemocného člověka znamená šanci na další život. Jenže sehnat takový „náhradní díl“ není vůbec jednoduché, o čemž se přesvědčila i třiapadesátiletá Anna z Brtnice na Jihlavsku.

Ledvinu Anně darovala dcera
Po autonehodě před osmi lety přišla o jednu ledvinu a po několika dalších letech jí začala selhávat i ta zbývající. Verdikt specialistů byl jednoznačný - jedině transplantace.

„Čekala jsem asi půldruhého roku, ale vhodný dárce se nenašel. Pak se můj zdravotní stav prudce zhoršil, bez zákroku mi prý zbývalo už jenom několik měsíců,“ popsala žena nejobtížnější období svého života.
Ledvinu však Anně nakonec nabídla její pětadvacetiletá dcera. „Nechtěla jsem to od ní přijmout, je to moje dítě, tak je pro mě její zdraví a život důležitější. Je mladá, všechno má před sebou,“ popsala svoje počáteční zábrany Anna. Po dceřině naléhání nakonec souhlasila, výsledky vyšetření dopadly dobře, dcera byla vhodným dárcem. Obě operace probíhaly téměř současně, obešly se bez komplikací a příjemkyně i dárkyně se rychle zotavily.

„Všechno bylo v pořádku, ale protože jsem brala kortikosteroidy, velice rychle jsem znatelně přibrala na váze. Se sladkostmi a tuky je teď konec, lékaři mi naordinovali rapidní změnu jídelníčku. To jsou ale maličkosti, protože po dlouhých letech zase můžu žít jako normální člověk,“ dodala žena.

Na Vysočině s centry nepočítají
Transplantaci Anna podstoupila v Praze, protože v kraji Vysočina se žádné specializované centrum nenachází. Pacienti se však mohou obrátit na pracoviště v Praze, Brně, Plzni, Hradci Králové, Olomouci nebo Ostravě. V nich transplantují srdce, plíce, tenké střevo, slinivku, ledviny či játra.

„Jedná se o zákroky, které vyžadují speciální zařízení, vyškolené odborníky a také odpovídající počet provedených zákroků. Nemocnice v kraji Vysočina mají jiný cíl,“ sdělila mluvčí krajského úřadu Jitka Svatošová.
To, že se o specializovaném transplantačním centru na Vysočině neuvažuje, potvrdil také náměstek hejtmana kraje Vysočina Pavel Hájek.
„S podobnými zařízeními zatím nepočítáme. V září jsme v Jihlavě otvírali kardiocentrum, nyní se zaměřujeme na onkologii,“ sdělil náměstek hejtmana.

Kde transplantují nové orgány
Praha – ve dvou centrech
Brno
Olomouc
Hradec Králové
Ostrava
Plzeň

V těchto pracovištích odborníci nemocným transplantují ledviny, plíce, srdce, slinivku, játra a tenké střevo. Zájemci však musejí počítat se zařazením do registru
a čekací dobou.