Rozkvetlá jabloň za příkopem ale nese stopy po ohromném nárazu formule Miroslava Fajkuse z Krnova.
Třiačtyřicetiletý zkušený závodník měl do cíle už jen šedesát metrů. Čekala ho mírná pravotočivá zatáčka, rovinka a cíl.

Průjezd zatáčkou ale nezvládl, strhl řízení a jeho monopost se roztříštil o strom za pravou škarpou. Tělo závodníka vlétlo do pole.
Jezdci okamžitě vyběhli na pomoc ti, co stáli nejblíž, včetně náměšťských policistů. Oni i přivolaná záchranka se jej hodinu marně snažili přivést zpět mezi živé.

A kdo že Miroslav Fajkus byl?

Na start závodu do vrchu se postavil poprvé v roce 1989. V Česku patřil ke špičce, v roce 1995 získal titul Mistra ČR ve třídě E-1600.
Letos měl novou tmavě modrou formuli Lola T99/50 Zytec o obsahu tři litry a plánoval atakovat nejvyšší příčky.

Po prvním dni byl v Náměšti ve své kategorii čtvrtý a sedmý celkově. Bohužel příští závod jej stál život.
Přátelé na něj vzpomínají jako na usměvavého kamaráda a skvělého člověka.

„Nehoda se stala v uzavřeném závodě, což je soukromá akce. Vše ostatní je věcí pořadatelů, do toho my nezasahujeme,“ informoval vedoucí náměšťského oddělení Policie ČR Martin Janda.

Rallye je vždy o velkém riziku a její účastníci to dopředu vědí.
„Je to přírodní trať, udělali jsme před závodem pro bezpečnost, co se dalo. S tímto místem se ale ani jako s příliš rizikovým nepočítalo,“ uvedl organizátor Ivan Rybníček.

Trať prošla kolaudací v dubnu.

„Dnes se ještě nechci vyjadřovat k tomu, co bude příští rok,“ opáčil Rybníček na otázku, zda se závody a v jaké podobě v roce 2009 pojedou .
Letos byl po nehodě závod Zámecký vrch zrušen.
Celkově měl šedesát tři účastníků, z toho jeden přijel ze Slovenska.