Takovou možnost rád v Třebíči využívá Robert Kováč s rodinou. „Oblíbené podniky úplně nemáme. Spíš nám jde o nabízené příchutě. Zkoušíme to proto různě. Od čokolády a vanilky až po méně klasické příchutě jako bezinkový květ či dračí ovoce. Ten výběr v Třebíči je pestrý. Zajímavé je zkusit i sorbet, kde je jiná než krémová chuť,“ popsal svou zkušenost.

Až z Itálie do Třebíče přivezl rodinný recept na zmrzlinu Jashar Halimi. „Ta tradice sahá až do padesátých let minulého století. Dá se říct, že jsem se už se zmrzlinou narodil. V rodině byla všude odjakživa. Receptura se za tu dobu příliš nezměnila, jen ji postupně vylepšujeme. Za to technologie se neustále posouvá kupředu a přizpůsobujeme se jí,“ přiblížil zmrzlinář a jako letošní favority zmiňuje příchutě slaná karamel, ricotta pistácie a jahoda premium.

Točená zmrzlina, ilustrační foto
Točená zmrzlina z Vysočiny je bezpečnější: nevyhověly tři z pětadvaceti

Přestože je recept tajný, pár složek Deníku prozradil. „Úplně se vyhýbáme éčkům a cukru. A mléko máme čerstvé a pasterizované. Sorbety pak jsou ze stoprocentního ovoce. Díky tomu, že si zmrzliny děláme sami, přesně víme, co zákaznici dostanou. A když je cokoli zajímá, tak jim dokážeme odpovědět,“ vysvětlil Halimi. Italskou zmrzlinu a sorbet nabízí v kavárně GelateriaRoma a ve zmrzlinovém stánku na Karlově náměstí.

Vlastní zmrzlinu vyrábí také v kavárně Papi Café. Majitelka Pavla Vostalová ji proto popisuje jako řemeslnou s tím, že ji chystají zákazníkům na míru. „Zkoušíme stále nové chutě a jednou z nich je i angreštová. Lidem chutnala, jen jim vadili zrníčka. Tak jsme se jich zbavili a hned to chutná lépe. Snažíme se i vyhnout zbytečným cukrům a zlepšovat konzistenci, když není podle našich představ. Lidé to ocení,“ uvedla.

Pelhřimovská cukrárna funguje více než šedesát let. Nabídku zmrzlin stále mění.
Pelhřimovská cukrárna funguje více než šedesát let. Nabídku zmrzlin stále mění

Na tradičnější příchutě láká cukrárna U Cahů. Podle zmrzlinářky Marie Cahové vládne mezi zákazníky vanilková, jahodová a jogurtová zmrzlina. „Tradici nic nepřekoná, ta se prodává nejvíc. Sezona ale začala postupně. V červnu ještě bylo docela chladno, takže se v něm žádné davy nehrnuly. Jakmile se však začalo oteplovat, tak spolu s tím začal růst i zájem o něco studenějšího,“ řekla Cahová. Jeden kopeček vyjde na pětadvacet korun.

Kousek od cukrárny U Cahů leží Zmrzka na růžku. Tam lidé chodí na točenou zmrzlinu z Opočna. Jak příprava funguje, popisuje brigádnice Lenka Nováčková. „Každý den dostaneme novou směs. Tu pak smícháme s vodou a dalšími ingrediencemi. Míváme dvě příchutě. Vanilku a tu druhou střídáme. I kvůli tomu si zákazníci nejčastěji volí míchanou varianta,“ sdělila s tím, že za půl dne přijde až padesát zájemců.


Nahrává se anketa ...

Na specialitu pak lidi v Třebíči vábí Adam's Bar & Bistro. Tam totiž chystají zmrzlinu z kozího mléka. „Je to naše řemeslná zmrzlina, na kterou máme vlastní recept. Mléko bereme z farmy v Ratibořicích a i další suroviny jsou lokální. I když jsme bar, tak sem lidé chodí často jen o zmrzlinu. Je totiž příjemné se v horku ochladit. Kozí mléko nepoužíváme pořád, střídáme to s kravským. Rozdíl není poznat,“ přiznává Johana Indrová z Adam's Bar & Bistro.