Stačí mít připravený mobil, vyhradit si aspoň hodinu času a nebát se nachodit pár kilometrů. Trasa má devět zastávek a začíná u kostela svatého Jiljí. „Moc památek ve městě nemáme. Proto jsme vybírali ty, které tady zůstaly a které mají zajímavou historii. Když se chce člověk seznámit s Budějovicemi, je tahle trasa ideální. Projde nejznámější místa a navíc se dozví něco o minulosti. Ze stejného důvodu jsme vybrali zrovna Schaumburka. Je totiž ikonický,“ popisuje Kristýna Lukášová z městského kulturního střediska.

Mezi mlékárnou a lázněmi supermarket nebude
V centru Budějovic supermarket nebude. Vyšel by draho

Místní možnost prozkoumání města zaujala. „Ten koncept vypadá skvěle. Čekáme na volný víkend a sami to vyzkoušíme. Už se těšíme,“ komentuje Dagmar Valachová.

Na každé zastávce je zároveň kvíz. Někdy stačí vyluštit rébus, jindy se člověk musí pečlivě porozhlédnout po okolí. „Snažili jsme se to udělat rozmanité. Navíc tam je vždycky možnost nápovědy, takže to vyřeší opravdu každý. Šifry vymýšlel ředitel muzea Petr Beránek. Turisty navíc trasa provede i po místních kavárnách či restauracích. Mohou se tedy za úspěšné pátrání odměnit,“ navrhuje Lukášová.

Zastávky v Moravských Budějovicích
Kostel sv. Jiljí; Bývalý pivovar; Dolní park; Sokolovna; Náměstí Míru; Evangelický kostelík; Předměstí: Fügnerovo náměstí; Brána: masné krámy; Zámek Moravské Budějovice

Historie Moravských Budějovic v sedmnáctém století zároveň odhalí, jak minulost ovlivnila současný vzhled města i život obyvatel v nich. „Hrabě Rudolf Schaumburk svévolně zabral měšťanské domy a obecní pastviny. Po třicetileté válce to však nebylo nic neobvyklého. Hrabě zabral také zahrady za městem. Pak je obehnal zdí a vytvořil z nich zámeckou zahradu,“ vysvětluje automatický průvodce z mobilu na stanovištích, kde se prolínají historické okamžiky s přítomností.