Více než velikonoční plavbu však zahájení druhé plavební sezony připomínalo tu předchozí, vánoční. Ačkoliv ráno mezi mraky prosvítaly nesmělé sluneční paprsky, odpolední psí počasí posádce lodi, organizátorům a nejméně stovce nedočkavců nepřálo.

A neoblomila je ani zdravice kapitána lodi a dalších hostů, ba dokonce ani obdivuhodný kousek vodníka Čvachtala, který se slovy: „Loď je připravena k plavbě!" skočil do ledové vody. V tu chvíli se ze zamračeného nebe spustil protivný déšť se sněhem a studený vítr neušetřil nikoho z přítomných.

Z bohatého programu, který měl celou tu slávu provázet, zbyl zakrátko jen smutný pohled na vylidněnou pláž. Třebíčští vodní záchranáři se předvedli pouze vytrvalcům, schovaným pod deštníky, osedlaný vraník s hnědákem marně čekali na své jezdce, osiřelá byla i trampolína a hry, přichystané pro děti.

Mnohem živěji bylo pod dřevěnými přístřešky s bufetem. V té zimě si lidé s chutí dopřávali horkou kávu či čokoládu a počasím pokaženou náladu vylepšili cukrářským větrníkem. A vlezlá zima je postupně zaháněla do suchých automobilů a posílala domů. Nejednomu z těch, kteří se nalodili hned k první plavbě, připravil nedělní nečas zklamání.

„Což o to, uvnitř bylo příjemné teplo. Jenomže v tom hustém sněžení nebylo skoro nic vidět," povzdychla si jedna z pasažérek. To větší štěstí měli výletníci při druhém a třetím vyplutí vstříc zřícenině hradu Kozlov, kdy si temné mraky přece jen daly říct.

Samotnými plavbami na vlnách přehrady však slavnostní start do dalšího ročníku nekončil. Příjemné pokračování měl v proslulém dalešickém pivovaru, který rovněž odstartoval svoji letošní sezonu. Tam právě pořádali tradiční vepřové hody. Pravda, počasí mohlo za nevítanou změnu programu.

"Prasátko jsme kvůli dešti zabili o hodinu dříve. Ale už se vaří ovárek, budou jelítka, jitrnice, pivo, teplá medovina," nabízel hostům správce Ladislav Urban. Pivovar byl až do večera plný lidiček, dychtivých vepřových lahůdek, připravovaných mistrem řeznickým a mimo jiné členem rytířstva Viktorem Bellovicem z Hrotovic.

„Prase nám neuteklo, nemělo šanci, pro jistotu mám i pistoli," kasal se v okamžiku, kdy do masa zajelo ostří jeho nože. A k tomu všemu hrála řízná hudba kapely Třehusk, kterou vystřídali legendární Poutníci a country bál se skupinou Weget.

Počasí, které pokazilo zahájení plavební i pivovarské sezony, může svoji reputaci napravit už tento víkend. Vysočina má až do konce června plout právě o víkendech a svátcích, v letní sezoně každý den. „A na vodách Dalešické přehrady nebude sama. Můžeme se těšit na další plavidlo,“ prozradila strůjkyně celého projektu, starostka blízkého Koněšína Hana Žáková. „Dej tedy Bůh štěstí každé plavbě,“ popřál správce pivovaru Urban.