Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nemocniční zařízení budou mít celou řadu dlužníků

Jihlava - Uznávaný jihlavský chirurg a místopředseda Lékařského odborového klubu – Svazu českých lékařů Lukáš Velev hodnotí pro Deník změny ve zdravotnictví

8.1.2008
SDÍLEJ:

Poplatky v nemocnicíchFoto: DENÍK/ Archív

Jaké dopady lze očekávat na chod nemocnic a životy pacientů po změnách ve fungování zdravotnického systému?Zástupce primáře chirurgického oddělení jihlavské nemocnice, cévní chirurg a proktochirurg Lukáš Velev říká, že dopady budou spíše negativní.


Jak se projevilo zavedení 60 korunového poplatku v jihlavské nemocnici?

Na to, aby se projevil efekt doplatku za hospitalizaci, je brzy. Důležité bude, jak poplatek zohlední pojišťovny v úhradách péče. Pokud úhrady sníží o výběr poplatku, bude dopad na hospodaření nemocnice spíše negativní.


Chodí pacientů více, nebo méně?

Zřetelný odliv pacientů v ambulanci patrný není. Stejně tak zatím není patrný dopad na hospitalizace. Lze očekávat tlak na zkrácení pobytu v nemocnici a v některých případech omezení účelového setrvávání pacientů v nemocnici.


Myslíte si, že poplatky splní svůj účel? Tedy že pacienti přestanou zneužívat lékařskou péči?

Myslím, že ne, anebo jen na hranici významnosti. Na to je výše doplatku příliš nízká. Světové statistiky tuto domněnku potvrzují. Efekt poplatků je prokazatelně malý a přechodný. Přirovnává se k reakci kuřáků po zdražení cigaret, kdy po omezenou dobu přestanou kouřit, ale do půl roku kouří stejné procento. Spoluúčast pacientů je nutno realizovat jinou cestou.


Odstraní zavedení poplatku tradiční nešvary, jako například aroganci sester?

Arogance jako způsob jednání není otázkou peněz, je otázkou obecné lidské slušnosti. V ČR je jako ve všech postkomunistických státech úcta k člověku jako jedinci nulová. S arogancí se setkáváme všude, na poště, úřadech, mezi lidmi navzájem, arogantní jsou politici i manažeři. Problém je v tom, že tyto mezilidské anomálie jsou ve zdravotnictví více vnímány, a především medializovány.


Co se stane, když pacient nemá hotovost a potřebuje akutní ošetření? Dostane se mu lékařské péče?

Pacient bude pochopitelně ošetřen a bude nemocnici regulační poplatek dlužit.


Jakou pak má lhůtu na zaplacení?

Zákon stanoví lhůtu osm kalendářních dnů. Tato lhůta se ale vztahuje k propuštění z ústavní péče.

A když ani v této lhůtě nezaplatí?


Nemocnice má pochopitelně právo dluh vymáhat zákonným způsobem. Tady je však největší problém regulace, tak jak byla zavedena. Nemocnice budou mít řadu dlužníků, kteří budou dlužit relativně malou částku desítek či stovek korun, jakkoli souhrnný dluh může být již významný. Možnost vymáhání takto malých částek od velkého množství lidí bude velmi problematická. Je to chyba regulace, ale i celé zamýšlené reformy. Pacient má přímý finanční vztah k pojišťovně, to je třeba zdůraznit.


Nastaly v nemocnici ještě nějaké další změny v roce 2008?

Ano, vlivem převodu léků a zdravotnického materiálu z 5% na 9% sazby DPH v rámci reformy veřejných financí se očekává významný růst nákladů. Lze očekávat ekonomické problémy většiny nemocnic.


Bude to mít vliv na pacienty?

Pochopitelně, pacienti dostanou o to méně péče, o co nemocnice „okrade“ stát prostřednictvím DPH. Nemohou dostat více, nemocnice by to musela zaplatit ze svého. Problém je v tom, že dosud nikdo nestanovil, na co má pacient nárok ze základního pojištění, jaká bude spoluúčast, formy a možnosti připojištění, a tedy nadstandardu.


Může si pacient připlatit nadstandard?

Ano může, na většině oddělení jsou k dispozici pokoje s nadstandardní výbavou. Problém může nastat, jsou-li nadstandardy obsazeny. Stávající obyvatele pochopitelně nelze „vystěhovat“. Co ale do nadstandardu patří, zatím nevíme.

8.1.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

Třebíčští Snipeři vyloupili Bystřici

Ilustrační foto

Tři roky zákazu činnosti. Ochránce zvířat Ondráček se však k soudu nedostavil

Martin Lank: Největší klad programu Realistů je jeho reálná splnitelnost

Jihlava - Jedním z největších překvapení voleb před čtyřmi lety na Vysočině byl poslanecký mandát pro Martina Lanka. Ten kandidoval za hnutí Úsvit a získal více hlasů než poslankyně za ODS. Do voleb jde Martin Lank i letos, a to na kandidátce Realistů

Předseda strany nemůže zůstat za bukem, říká Jan Veleba

Vysočina - Jediný předseda celostátní strany z Vysočiny Jan Veleba jde i do těchto voleb. Je lídrem Strany práv občanů (SPO) pro Vysočinu.

Mladý muž napadl v parku ženu ležící na lavičce

Třebíč - V parku na Gorazdově náměstí v neděli po půlnoci čtyřiadvacetiletý muž napadl a zranil ženu. „Policisté přijali na tísňové lince 158 oznámení, že se z části parku u ulice Smrtelná ozývají rány a křik. V parku policisté nalezli zraněnou ženu, nikdo další se zde nenacházel,“ řekla policejní mluvčí Jana Kroutilová.

Nejtepleji bylo v září v Dukovanech, nejvíc pršelo ve Velké Bíteši

Třebíčsko, Vysočina - Září bylo oproti průměru neznatelně chladnější. Průměrná měsíční teplota na Vysočině byla 11,4 °C, což představuje odchylku -1 °C od dlouhodobého normálu za období 1981 - 2010.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení