K problému se střelbou na služebně městské policie se představitel města odmítl vyjádřit

Podnik měl za úkol seznámit veřejnost v České republice s našimi novinami. Ve vybraných obcích či městech – a jen v našem kraji jich bylo pětatřicet - vždy nejdříve proběhla anketa mezi místními obyvateli. Ti odpovídali na dotaz, co by na své obci změnili, co je pálí, na jaký problém denodenně narážejí. A právě Třebíčští reagovali na práci městské policie.

Kromě jiného je právě aktuální kauza se střelbou přímo na služebně na třebíčské radnici. Podle dostupných informací měla rána vyjít ze zbraně, kterou držel v rukou velitel městských strážníků Dalibor Šrůtek. O incidentu ovšem svého nadřízeného, starostu Uhra neinformoval. Uher poté podal trestní oznámení na neznámého pachatele. Až potud je jeho postup jasný.

Jestli starosta z aféry hodlá vyvodit nějaká opatření a personální důsledky, neokomentoval. Vyšetřování by mělo být uzavřeno do příštího pondělí, kdy kriminalista, který má případ na starosti, odchází na dovolenou a chce mít čistý stůl. Starosta se nechtěl vyjadřovat ani k tomu, zda nevázla komunikace mezi ním a Šrůtkem. Vrchní strážník se totiž podle všeho snažil problém zamlčet. Rovněž tematiku nového proškolení městských policistů v zacházení se zbraní Uher přešel beze slova. Jediná konkrétní věta, kterou na tikové konferenci včera ráno na radnici řekl, byla: „Už toho mám dost! Žádný novinář mně teď nebude říkat, co mám dělat a co dělat nemám. Zkuste respektovat, že já si počkám na výsledek toho šetření a konec! Konec debaty!“

Starosta se odmítl zúčastnil odpoledního setkání na náměstí. Lidé se tedy nedozvěděli, kolik, kdy a kde přibude parkovacích míst. Zda budou otevřena hřiště na fotbal a basketbal pro veřejnost, kdy budou lepší chodníky a co třeba s neukázněnými pejskaři.

Tři muži ve středním věku, kteří si nepřáli být jmenováni, byli zklamaní. Názor Ivo Uhra je zajímal. Mladý státní policista si rovněž přišel poslechnout, jak se starosta k věci postaví. Všichni ostatní představitelé měst a větších obcí v minulých deseti týdnech, kdy Den s Deníkem putoval po republice, nepříjemným dotazům čelili a odpovídali ochotně.