Jak vlastně vznikl masopust a proč se slaví?

Masopust má pohanský původ, je to typický rituál přechodu provázející konec zimy a začátek jara, vztahuje se k jarním zemědělským pracím. V křesťanském kalendáři mu byl vyčleněn prostor mezi vánočním a velikonočním půstem.

Má slavnost nějaká pravidla?

Jedním ze základních by měl být termín. Období vychází na měsíce leden, únor a někdy i březen. Je vymezené od 7. ledna a jeho délka je proměnlivá, protože je závislá na termínu Velikonoc. Ty jsou, jak je známo, pohyblivé a konají se vždy po prvním jarním úplňku, tedy nejdříve po 21. březnu. Ukončení masopustního období vychází na Popeleční středu, letos 10. února, přičemž masopust ideálně připadá na masopustní úterý a pak následuje čtyřicetidenní půst.

Jsou masky, které k masopustu neodmyslitelně patří?

V dnešní době jsou na našem území tradiční masky vidět jen velmi zřídka. Patří mezi ně maska medvěda či kobyly. Ta je nezbytnou součástí masopustů na Moravskobudějovicku (Komárovice, Jakubov u M. Budějovic, Martínkov, Radkovice u Budče), kde hraje důležitou roli. Po skončení obchůzky je totiž rituálně sťata a tím je masopust ukončen.