Staré stromy u vojenského letiště v Náměšti mizí

„Teď je klid, létá se méně. Ale pokud bude zvýšen provoz, tak si to nedovedu představit,“ uvedla Jana Chládková, bydlící v bezprostřední blízkosti plochy.

Přirozená bariéra

Původně stál na místě větší les a kolem celého areálu betonový dvoumetrový plot. Les zmizel a betonový plot nahradilo pletivo.

„Stromy jsou nejlepší protihluková bariéra. Původně nás od letištní plochy odděloval les velký asi 1500 metrů čtverečních. Pak postupně začal mizet a teď padají i poslední stromy,“ řekl starosta Sedlec Pavel Petrák. Sedlec je nejbližším sousedem letecké základny v Náměšti.

Armáda začala stromy kácet během posledních dvou let. „Bylo by slušné o kácení obec informovat,“ sdělil Michael Štefl z odboru životného prostředí v Náměšti. To se ovšem nestalo. Plán modernizace letiště neobsahuje protihluková opatření. S okolními obcemi o možnostech snížení hluku základna nejednala.

„Jsme jednoznačně pro zachování letiště, ale chceme mít jistotu, že armáda nám zajistí protihlukové bariéry,“ doplnil starosta Petrák.

Velitel základny Jindřich Staněk se k otázce stavby bariéry vyjádřil obecně: „S výstavbou počítáme v letech 2008-2013 v rámci střednědobého plánu. Projekty vznikají na ministerstvu. Důležitá je také otázka finančních prostředků.“ Jak rámusí letadla a vrtulníky bez protihlukových bariér si mohli obyvatelé vyzkoušet minulých čtrnáct dní při mezinárodním cvičení Létající nosorožec. „Čtrnáct dní zvýšený provoz vydržíme i bez bariér, ale co dál?“ dodala Jana Chládková.

Z hlediska ochrany životního prostředí se stromy mohou kácet pouze do konce března, kdy je pro ně období vegetačního klidu. „Letiště je armádní území. Co se děje na jejím pozemku, je zcela v kompetenci armády,“ vysvětlil Michael Štefl.