Místní rozhodnutí vedení Třebíče vesměs podporují. „Žádná škoda. Super nápad,“ pochválil Jaroslav Pokorný. „Krásná zpráva. Bylo by skvělé darovat peníze třeba pro opuštěná zvířata a z nepořádání ohňostroje udělat tradici,“ přidala se Linda Sára Nováková.

Večer bez světelné a hlučné podívané vítají majitelé domácích mazlíčků i z dalších koutů kraje. „Můj pes se rachejtlí strašně bojí. Já to zase vnímám jako zbytečně vyhození peněz do vzduchu. Doslova. Když bude letos klid, rozhodně se zlobit nebudu,“ reagovala Petra Jiříčková z Jihlavy.

Tomáš Lampíř otevřel čokoládovnu v Třebíči. Sídlí na Žerotínově náměstí.
Stalo se v roce: 2020 na Třebíčsku: Čokovíno, sokolí čtyřčata, chilli papričky

Ne všichni však plánují klidný Silvestr u televize. „Proč bych se neměl společně kamarádem pořádně rozloučit se starým rokem? Zvláště, když byl takový jako ten letošní. Když se může rodina prezidenta scházet s rodinou Babišovou, tak se snad taky můžu sejít se svým kamarádem. A petardy taky odstřelíme. Alespoň na zahradě,“ prohlásil Petr Kučera ze Žďáru nad Sázavou.

Zákaz vycházení

Jak ale sdělila policejní mluvčí Dana Čírtková, otazník visí i na soukromými ohňostroji. „Je potřeba mít na paměti, že platí zákaz vycházení po deváté hodině večer. Lidé by neměli chodit ven,“ připomněla Čírtková.

Protiepidemická opatření na Silvestra:
- zákaz vycházení od 21.00 do 5.00 hodin
- zákaz pití alkoholu na veřejnosti
- hospody musí být zavřené

Posílí proto policejní hlídky. „Budeme kontrolovat dodržování nouzových opatření, aby nedocházelo k narušování veřejného pořádku. Věříme však, že lidé budou spořádaní a budou dodržovat vše, co mají,“ doplnila Čírtková.

Na pořádek budou dohlížet také městští policisté. Například ti ve Žďáře nad Sázavou. „Neočekáváme žádné velké problémy. V případě, že zjistíme nějaké porušení, tak samozřejmě zasahovat budeme. Ale myslím si, že lidé v našem městě jsou poměrně uvědomělí. A někteří jsou vyděšení, takže se určitě budou držet doma,“ řekl šéf žďárských strážníků Martin Kunc. „Spíš můžeme očekávat nějaké nahlášení rušení nočního klidu při domácích oslavách,“ dodal.

Vánoční strom ve Vysokém u Žďáru nad Sázavou.
Čtenáři Deníku vybrali nejhezčí vánoční strom Vysočiny. Podívejte se na výsledky

Ani v Novém Městě na Moravě se městští policisté konce roku neobávají. „Zaměříme se na dodržování vládních nařízení. Je zákaz vycházení, lidé by po deváté vůbec neměli být venku. Ale nemyslím si, že se bude něco dít. Nemívali jsme žádné velké problémy ani v minulých letech,“ poznamenal vedoucí Městské policie nové Město na Moravě Jiří Hradil.