„V loňském roce tato akce proběhla neoficiálně. Stáli jsme s vlaječkami před radnicí. Myslím si, že je čas na to, aby se radnice k této iniciativě přihlásila,“ prohlásil za celou opozici Pavel Heřman (HZNR).


„Zahraniční věci patří do kompetence jiného orgánu než zastupitelstva města. Nechť si to řeší ministerstvo zahraničí,“ sdělila jeden ze svých argumentů proti vyvěšení vlajky koaliční zastupitelka Simona Kafoňková (ODS). Nelíbil se jí také ani malý počet měst, který se v Česku k akci hlásí.


Podle některých aktivistů na poli lidských práv nejde v celé kampani jenom o Tibet, nýbrž o princip. Smyslem je upozornit na stav lidských práv ve světě. Tibetská vlajka se stala mezinárodním symbolem. Hořké zkušenosti s omezováním lidských práv se týkají také české historie.


Bílo-červeno-modrý prapor se zlatými slunečními paprsky vyvěsilo město poprvé v roce 2000. Připojení ke kampani iniciovala tehdejší místostarostka Marie Černá. Město se ke kampani od té doby připojuje, nikoli však pravidelně. Poprvé se radní zalekli před několika lety. Tehdy měl údajně zájem čínský investor o pozemky na Vídeňském rybníku. Konšelé pak novinářům na jejich dotaz sdělili, že na vlajku zapomněli. Podruhé se radniční koalice rozhodla nepřipojit loni. S tibetskou vlajkou se proto před radnicí shromáždilo neoficiálně spolu s představiteli opozice i několik občanů.