Manévrů, které své pojmenování získaly podle znaku 1. britské obrněné divize, se účastní Britové, Češi, Dánové a Slováci.
Z pětistovky naplánovaných vzletů jich už piloti dvě stě padesát uskutečnili, společným jazykem cvičení je angličtina.

Ve všední dny probíhají letové akce od rána do večera. Novinkou v šestileté historii manévrů je zapojení českých pozemních vojsk.

Jak konkrétní nácvik vypadá?
Stíhačky míří do určených prostorů, kde navazují spojení s předsunutými leteckými návodčími a provádějí úkoly takzvané blízké letecké podpory.

Především jde o údery na pozemní cíle, které simulují například nafukovací makety tanků. Na Třebíčsku by lidi nafukovací obludy po lesích hledali marně. Nejbližší čtveřice se nachází za hranicemi okresu směrem na Telč.

A proč se takové cvičení koná v Česku? Jedním z důvodů je podobnost zdejšího terénu s terénem v dalekém Afghánistánu. Vojáci si tak na Moravě nacvičují součinnost, která se jim v Asii bude hodit.

Jedním z hlavních úkolů je vycvičení a certifikace leteckých návodčích, kteří se zapojují do zahraničních misí v Afghánistánu. Dvanáct set vojáků operuje po celé Moravě a nad Pardubickým krajem. Do Létajícího nosorožce, je zapojeno pětadvacet českých, britských a slovenských stíhaček a vrtulníků.
Na hluk je tedy zaděláno slušně. Randál nad hlavami civilů tak dvacet z nich inspiroval k sepsání stížností.

„Ten rozsah cvičení je už opravdu zřejmě na samé hranici únosnosti pro lidi, kteří žijí v letových koridorech. Myslím tím i délku tří týdnů,“ připustil velitel vzdušných sil Armády České republiky Ladislav Minařík.

Zajímavé je, že z Třebíčska zatím neprotestoval nikdo. Ani Sedlečtí, kteří se ze svých příbytků na hemžení na náměšťském letišti mohou dívat místo televizního programu. Doslova.

Protihlukové bariéry tu prostě nejsou.
Dokud startují české Albatrosy, či menší britské stíhačky typu Hawk, ještě až tak nehoří. Problém nastává, když po ranveji začnou rolovat mnohem větší a silnější britská Tornáda. Tyto „nadzvuky“ dokážou při vzletu rozvibrovat celé okolí.
Nosorožce financovaly převážně vlády a armády jednotlivých účastnických států, celkové náklady nezveřejnily. Manévry končí 2. května.